Najopasniji gradovi na svetu!
Obično vam predstavljamo destinacije koje biste mogli da posetite. Za promenu, predstavićemo vam devet najnepristupačnijih mesta na svetu u kojima možete da očekujete sve, čak i da se ne vratite živi iz njih. Dakle, mesta na koja ne želite da idete!
Jakutsk, Rusija
Sibirska klima jedan je od faktora zbog kojeg je ovaj grad na listi. To je najhladnije mesto na planeti gde je srednja godišnja temperatura minus 50 stepeni Celzijusa. Zima je duga i ledena, sa samo 15 sati Sunca koliko mesečno bude u ovom zabačenom mestu.
Grozni, Rusija
Česti teroristički napadi potresaju Grozni. Porušeni objekti nisu obnovljeni, a dosta ljudi živi u ručno izgrađenim skloništima. Takođe, oni postepeno umiru jer su svakodnevno bez vode, grejanja i struje. Ujedinjene nacije su Grozni proglasili najporušenijim gradom na planeti. U njemu se nalazi najveća džamija u Evropi, koja je otvorena pre nekoliko godina.
Bagdad, Irak
Glavni grad Iraka i situacija u njemu je dobro poznata svima. Rat koji je počeo 2003. godine s ciljem da se sruši režim Sadama Huseina, praktično se još uvek vodi na ulicama. Stranci su mete čestih napada u Bagdadu, jer njih Iračani najviše krive za loše stvari koje potresaju zemlju u poslednjih 11 godina.
Černobilj, Ukrajina
Eksplozija nuklearne elektrane u Černobilju je prouzrokovala radioaktivnost, veliki procenat obolelih od raka, decu rođenu sa deformitetima… Celo područje je potpuno nepristupačno za život zbog nesreće koja se dogodila 1986. godine.
Dalol, Etiopija
U ovom gradu je nesnosna vrućina. Dalol je grad sa najvišom izmerenom temperaturom. Srednja godišnja temperatura iznosi oko 34 stepena Celzijusa, a redovno dostigne do 46 stepeni po danu. Maksimalna izmerena temperatura bila je neverovatnih 63 stepena.
Norilsk, Rusija
Glavni problem u ovom gradu na krajnjem severu Sibira je zagađenje. Bogato nalazište nikla na tom području odgovorno je za jedan odsto ukupne svetske emisije sumpor dioksida, zbog kojeg biljni svet ne može da opstane. U Norilsku postoji ogroman prostor na kojem nema nijednog stabla. Najbliže stablo izraslo je 48 kilometara dalje od grada.
Darfur, Sudan
Sukob koji traje duže od pola veka i koji je odneo veliki broj života je razlog zbog kojeg se smatra jednim od najopasnijih gradova na planeti. Samo od 2003. godine tamo je ubijeno 300.000 ljudi. U izbegličkom kampu, nedaleko od grada, svakodnevno se dešavaju ubistva, silovanja i drugi oblici fizičkog nasilja.
Baku, Azerbejdžan
Glavni grad Azerbejdžana je jedno od najzagađenijih mesta na planeti. Dugotrajno traganje za naftom i njena prerada uzrokovali su visok stepen oboljenja od raka. Čak 50 odsto stanovništva ima neki oblik ove zloćudne bolesti.
Ostrvo Vozroždenija, Kazahstan/Uzbekistan
Sušenje Aralskog jezera, verovatno je jedna od najvećih ekoloških katastrofa u istoriji čovečanstva, koja je ostavila na kopnu brojne brodove. Prizori brodova u pustinji govore o posledicama bahatog ljudskog ponašanja. Naime, na celom području sovjetske vlasti testirale su biološko oružje, pa je upravo to razlog zbog kojeg nema ni jednog oblika života. Sve je kontaminirano antraksom, kugom i boginjama.