Od Beograda do Zagreba preko Fejsbuka
Ukoliko želite da posetite Zagreb, a ne daje vam se novac za autobusku kartu, ili jednostavno želite komfor koji pruža automobil, možda bi trebalo da posetite Facebook grupu 442. Isto važi i ako ste vozač koji bi da podeli troškove puta sa nekim.
Putovanja se organizuju tako što vozač ostavi poruku na zidu grupe u kojoj navodi kada putuje i koliko slobodnih mesta u vozilu ima, ili sam putnik izrazi želju da putuje sa nekim određenog datuma. Na taj način se troškovi putovanja (gorivo i putarina) dele sa ostalim putnicima, ali i upoznaju novi ljudi, sklapaju prijateljstva, a vožnja se prekrati ćaskanjem, piše ''Mondo''.
Autobuska karta na relaciji Beograd-Zagreb košta 3.100 dinara, a ukoliko putujete sa nekim iz Facebook grupe 442, platićete najviše oko 2.000 dinara. Postoji još jedna opcija - agencije koje organizuju kombi prevoz na ovoj relaciji, međutim ni to nije najbolje rešenje.
Korisni savetiVladimir posećuje sajtove podelitroskove.com kao i gorivo.com, Hrvoje preporučuje prevoz.org, a Goran je za putovanja po Evropi koristio mitfahrgelegenheit.de. |
"Cena karte je 25 evra u jednom smeru, što je ok, ali problem je što se dosta vremena izgubi u sakupljanju i ostavljanju putnika na kućne adrese, jer u kombi staje osmoro ljudi. Nekad to bude duže i od celog puta. Takođe, dešavalo se da se kombi dugo zadržava na granici jer kompanija nema sve potrebne dozvole za obavljanje transporta putnika na ovoj relaciji", objasnio nam je Vladimir Novaković, koji putuje preko grupe 442 već dve i po godine.
Nasuprot navedenim prednostima, stoji pitanje bezbednosti putovanja sa nekim nepoznatim. Međutim, članovi grupe tvrde da većih neprijatnosti nije bilo.
"Dešavalo se da putnici odustanu od puta doslovno sat pre polaska, što je nezgodno. Uglavnom su to oni koji nisu redovni korisnici ovog vida prevoza. Za godinu dana koliko putujem na ovaj način, upoznao sam praktično sve putnike koji redovno putuju na relaciji kao vozači ili putnici, i mogu reći da odustajanja kod tih ljudi nema", objasnio nam je Hrvoje Jelinić.
Još jedna dobra strana grupe je što se često pojavljuju ponude za vožnju i van ustaljene relacije Beograd-Zagreb, odnosno Zagreb-Beograd, pa se tako može putovati i iz Novog Sada, kao i za Rijeku, Ljubljanu, Maribor, Brno...
Goran Keserović živi u Rijeci, ali je čest gost naše prestonice. Imao je mnoštvo zanimljivih doživljaja tokom puta. Osim što je upoznao nove ljude i čuo njihove priče, Goranu se dešavalo da zaboravi novčanik sa dokumentima kod kuće, da mu vozač otkaže vožnju zbog kvara, kao i da putuje sa vozačima koji govore nekim drugim jezikom, i uopšte ne mogu da komuniciraju.
"Jednom sam išao iz Brna za Beograd sa nekim Nemcem koji peva u horu u Drezdenu. Osim što nije znao engleski, nego samo bugarski i ruski, a ja ne znam nemački, od početka upoznavanja preko interneta, pa do kraja puta, koristili smo se kombinacijom svega čega smo se mogli setiti. Pola puta mi je demonstrirao svoje zadivljujuće vokalne sposobnosti izvodeći neke od poznatih horskih pesama, pa nam je sve bolje i bolje tekla komunikacija", ispričao nam je Goran.
Marin Čehajić je takođe iz Rijeke, ali je uglavnom u ulozi vozača. Kao i Hrvoju i njemu se dešavalo da ga putnici "ispale", ali je i kao putnik iskusio malu "nezgodaciju".
"Najveća neugodnost je glasan saputnik koji satima priča telefonom, ali tako nešto može da vam se desi i u autobusu", rekao nam je Marin.
Dok političari godinama rade na poboljšanju odnosa Hrvatske i Srbije, članovi Facebook grupe 442 već su trajne mostove između dva naroda.