Maribor: Propala industrija, sada vazdušna banja
Maribor, drugi po veličini grad u Sloveniji, nekada je bio poznat kao industrijski centar i "jugoslovenski Mančester", a danas, u borbi sa nezaposlenošću, pokušava da se razvije u turistički centar i privuče goste iz bivše zajedničke države.
Grad sa oko 130.000 stanovnika posle raspada bivše Jugoslavije suočio se sa propadanjem fabrika i industrije, po kojoj jebio poznat. Nekadašnji industrijski giganti, poput "Zlatoroga", više ne rade.
Maribor danas odaje utisak mirnog i lepo uređenog grada, koji, čini se, i dalje pomalo žali za bivšom državom. Ukoliko ste gosti iz neke od bivših jugoslovenskih republika osećate se dobrodošlo, a većina Mariborčana zna, ili bar razume, srpski. Grad je izlepljen plakatima koji tokom decembra najavljuju gostovanja muzičara iz Srbije i Hrvatske, pa će tamošnjoj publici svirati i pevati Bajaga i instruktori, Riblja čorba i Severina. U Mariboru i dalje postoji ulica sa Titovim imenom, a i jedan od sedam mostova tog grada na Dravi nosi njegovo ime. |
Jasmina Pisanec iz Turističke organizacije Maribora navodi podatak da je u tom gradu stopa nezaposlenosti sada 24 odsto. "Nekada je Slovenija bila poznata kao jugoslovenska Švajcarska, gde je sve pod konac, ali danas to više nije tako", ocenila je Pisanec i dodala da korupcija potresa i tu bivšu jugoslovensku republiku, dugogodišnju članicu EU.
Maribor svoju šansu sada traži u razvoju turizma, pa nudi skijaški centar Pohorje, termalne izvore sa temperaturom oko 30 stepeni, kao i vinske ture. U ovom gradu nalazi se i najstarija vinova loza, od koje se i danas pravi vino, stara 450 godina, što je potvrđeno i u Ginisovoj knjizi rekorda.
"Godine kada smo se otcepili (od SFRJ) 1991. ta loza je dala najviše vina - 64 litra, od tada se tako dobra godina nije ponovila", kroz šalu objašnjava turistički vodič Pisanec.
Glavna uzdanica mariborskog turizma su upravo gosti iz Hrvatske, Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine. Stožer Mariborske turističke ponude su dva hotela poznata još iz vremena bivše Jugoslavije - Habakuk i Bellevue. Nema baš mnogo hotela u bivšoj Jugoslaviji koji su mogli da se pohvale time da su ugostili Tita i njegovu suprugu Jovanku. Danas su ovi turistički centri potpuno obnovljeni, a imaju najviše gostiju upravo iz regiona.
"Više od polovine naših gostiju je iz bivše Jugoslavije, prednjače gosti iz Hrvatske, a zatim iz Srbije i Crne Gore", rekao je direktor hotela Habakuk Matko Vrdoljak.
Hotel Habakuk sada funkciniše u okviru preduzeća Terme Maribor, sa uloženim ruskim kapitalom. "Maribor više nije industrijski centar, kao u vreme bivše zemlje, sada je vazduh čist i pogodan čak i za lečenje plućnih bolesti", rekao je direktor Termi Maribor Borut Rojs.