Jadranski biseri koje je nekada strogo čuvala JNA
Smešteni na najljepšim priobalnim lokacijama, skriveni iza peščanih plaža ili grubih jadranskih hridi, zaklonjeni u mediteranskim šumarcima ili na atraktivnim terenima, vojni objekti i kompleksi iz vremena JNA mogu da se nađu na svakom delu hrvatske obale.
Među najlepše i najatraktivnije vojne komplekse ubrajaju se Kupari kod Dubrovnika, ali ne zaostaju mnogo ni baze na šibenskom, zadarskom ili pulskom području. Iako je većina vojnih kompleksa zapuštena, zbog njihove superatraktivne lokacije već godinama se prave veliki planovi za njihovu promenu.
Bivši vojni hotelski kompleks Kupari u Župi dubrovačkoj je i dalje otvorena priča. Kompleks sa pet hotela nije upotrebljiv. Razrušio ga je 1991. godine bivši vlasnik, JNA, i danas je ruševina koja podseća na ratna razaranja. U sklopu kompleksa je još i upravna zgrada, središnji ekonomski pogon, dva stambena objekta s bunaglovima i prateći objekti.
Tom kompleksu pripada i deo bivše izdvojene zone za stambene potrebe koje su danas u upotrebi, i to obnovljeni hotel Galeb, vile Borovka 1 i 2 tzv. Titove vile. U tim objektima odsedaju strani vojni oficiri uz povoljne cene. U funkciji je i obnovljeni kamp Kupari kao deo kompleksa. Ispod vila su potkopi koje je sagradila bivša JNA, opremljeni za stanovanje i življenje u slučaju dužeg ili nuklearnog rata.
''Pre rata, vojni kompleks Kupari imao je više od 1000 kreveta i bio je popunjen tokom cele godine, a bilo je tu i oko osamsto zaposlenih. Krajnje je vreme da se to obnovi, sagradi novi kompleks, što bi na toj verojatno najatraktivnijoj lokaciji na Jadranu, dalo velik doprinos razvoju turizma'', rekao je jedan od bivših zaposlenih u vojnom kompleksu Kupari, dodavši da postoji plan koji omogućava skoro 2000 ležajeva sa propratnim sadržajima.
Vlada Hrvatske je na potezu i od nje se očekuje, kako je najavljeno, raspisivanje međunarodnog konkursa za davanje u dugogodišnju koncesiju.