Četiri građevine koje morate da vidite
Iako je svet prepun neobičnih i očaravajućih arhitektonskih formi, manji deo njih se ističe predivnom arhitekturom, bogatom istorijom i neverovatnim dizajnom.
1. Tadž Mahal
Predivna građevina bogate istorije smeštena je u indijskom gradu Agri, a izgradio ju je car Šah Džahan za svoju treću ženu Persijanku Mumtaz Mahal. Tadž Mahal se smatra vrhunskim ostvarenjem mogulske arhitekture, stila koji kombinuje elemente persijskih, otomanskih, indijskih i islamskih arhitektonskih stilova.
Gradnja je započela 1632. godine, a završena je 20 godina kasnije. Godine 1983. Tadž Mahal je uvršten u UNESCO-ovu listu svetske baštine.
2. Sidnejska Opera
Smeštena je u centru Sidneja Australiji i predstavlja pravo umetničko središte – jedna je od najzaposlenijih koncertnih dvorana na svetu s više od 1.500 izvođenja i više od 1,2 miliona posetilaca svake godine. Godine 2007. uvrštena je na UNESCO-ov spisak mesta svetske baštine u Australiji i Okeaniji.
Osmislio ju je Danac Jorn Utzon, a prvi put je otvorila vrata 1973. godine. Duga je 183 i široka 120 metara, a izgrađena u ekspresionističkom modernom umetničkom stilu, s nekoliko prethodno napravljenih velikih betonskih školjki koje formiraju krov opere.
3. Hram Svetog Vasilija blaženog
Katedrala svetog Vasilija Blaženog nalazi se na poznatom Crvenom trgu u Moskvi. Izgrađena je po naređenju Ivana IV (poznatijeg kao Ivan Grozni), kao obeležje njegovih osvajanja posle velike ruske pobede nad Tatarima između 1550. i 1560. godine. Za njen veličanstven izgled zaslužni su arhitekti Barma i Postnik.
Katedrala se sastoji od osam manjih crkava okupljenih oko jedne glavne. Toranj glavne građevine, koji ima oblik šatora, okružen je maštovitim šarolikim kupolama.
4. Koloseum u Rimu
Ova poznata svetska građevina, originalno nazvana Amfiteatar Flavijevaca, nalazi se u Rimu. Ime je dobila po kolosalnoj skulpturi cara Nerona, koja se nalazila ispred amfiteatra. U Koloseumu su održavane gladijatorske borbe, koje je moglo da prati 50.000 gledalaca.
Godine 2007. uvršten je među novih sedam svetskih čuda. Gradnja je započeta 72. godine, za vreme cara Vespazijana, a dovršena je desetak godina kasnije, za vreme vladavine njegovog sina Domicijana.