U Britaniji pijte pivo kao Britanac!
Doputovali ste u Veliku Britaniju i “žedni ste” novih znanja. Ne idite do Tornja, niti Britanskog muzeja - uputite se pravo u pab!
Zaboravite na Pikadili Cirkus i Londonsko oko; njih posećuju samo turisti u grupnim turama. Da biste zaista osetili kako ljudi u Velikoj Britaniji žive, morate otići na ona mesta na kojima oni provode najviše vremena, ili barem, najviše uživaju. Reč je naravno o pabovima.
Pab, odnosno na engleskom "pub", zabravo je skraćenica od "public house", to jest "javne kuće" i nastao je kao suprotnost klubovima. Tu se već vekovima odvija društveni život Britanaca. Tu možete sedeti, ili stajati, razgovarati, ili kontemplirati, gledati ljude (pažljivo) ili svoja posla i sve to po ceni jednog piva. Tu se, međutim, stvari malo komplikuju - teško je poručiti piće kada ne poznajete terminologiju i kako stvari funkcionišu.
Predstavljamo vam mali pravilnik naručivanja piva u Velikoj Britaniji.
Pravilo 1: Ne možete samo ući u pab i reći "dajte mi pivo", bez obzira na to koliko to ljubazno izgovarate. Čak i najskromniji pabovi imaju barem četiri - pet vrsta točenih piva, a neki i više od deset i svako od njih je različito.
Pravilo 2: Standardna doza je pinta. Ipak, čaše od pola pinte su uvek na raspolaganju, pa se odlučite za njih ako želite da isprobavate različite vrste.
Pravilo 3: Ne tražite toplo pivo, čak ni ako mislite da se tako našalite. Većina piva čuva se u podrumima u kojima je hladno tokom cele godine.
Pravilo 4: Pivo se sipa na dva različita načina: Ručne pumpe koriste se da povuku manuelno pivo iz drvenih buradi. Takvo pivo obično se zove "real ale", budući da se pravi na tradicionalan način, bez pasterizacije. Pivo koje se sipa sa standardnih "točilicia" dolazi iz metalnih buradi i više su gazirana. Većina pabova takođe ima i flaširana pića.
Pravilo 5: Nemojte se plašiti da konsultujete osoblje paba, jer će vam rado preporučiti dobro pivo. Ipak, i za to je potrebno da poznajete osnovnu terminologiju.
Piva u ponudi britanskih pabova
Gorko (Bitter) - Britanci se tradicionalno opijaju uz tamno zlatno pivo (golden-amber ale) koje je glatko i negazirano. Većina proizvođača sa Ostrva pravi dve ili tri vrste čiji ukus i jačina variraju (obično imaju između 3,5 i 5,5 odsto alkohola). Kao što sam naziv ukazuje, ima gorak ukus koji potiče od hmelja dodatog tokom fermentacije.
Većina pabova nudi više gorkih piva. Iako je "Bass" verovatno najpoznatije tamno pivo u Britaniji, to je ujedno i prva kompanija koja je registrovala logo u Velikoj Britaniji. Jedna od najboljih sorti u Londonu je "Londonskii ponos" (London Pride) iz Fulersa i služi se i flaširano i točeno.
Blago tamno (Mild ale) - Tamno smeđe pivo sa zaokruženim slatkastim ukusom najčešće se pije u severnoj Engleskoj. Kako sam naziv govori, blažeg je ukusa od gorkog (koristi se manje hmelja) ali to ne znači da ima manje alkohola. Kada je flaširano obično se zove "Brown Ale".
Jako tamno (Stout) - Gusta, crna sorta kakvu proizvodi Ginis prodaje se širom sveta i gotovo u svakom pabu u Velikoj Britaniji. Proteklih godina ima sve veću konkurenciju, naročito od strane manjih kompanija koje nude složenije (obično blaže) verzije. Jedno od najboljih je Samuel Smith’s Oatmeal Stout, koje se proizvodi u Jorkširu, ali se flaširano prodaje širom Ostrva.
Slabo tamno (Porter) - Upotreba pečenog hmelja daje ovoj sorti dramatičniju tamno smeđu boju, ali nemaju ni izbliza tako bogat i pun ukus kao što je to slučaj sa jakim. Iako se češće mogu naći u flašama, nego na točenje, u poslednje vreme ih prodaju manje pivare. Vredi ih probati, ako ih pronađete.
Lager - Svetlo, gazirano pivo koje utoljava i najgoru žeđ koristi gotovo ceo svet, a pije se i u britanskim pabovima iako nisu tipična za ovo područje.
Craft piva - Ova piva često su oštrog i gorkog ukusa i imaju više od 10 procenata alkohola. Proizvode ih lokalne "mikropivare", pa ćete ih obično naći u njihovim pabovima. Poznato je škotsko pivo Brewdog.
I ništa bez hrane - Ako dok pijete pivo ogladnite, u pabovima možete naći i nešto za pojesti. Obično se služe sendviči od sira i turšije (ploughman’s sandwiches), ali neki imaju i prave menije. Uz to, svuda ćete naći slani kikiriki, čips (Britanci kažu "crisps") sa dotatim ukusima, sirom i lukom. Ako naručite "čips" (chips), dobićete tanjir pomfrita.
Egzotičnije užine su komadi prasetine i "tvajlets" - štapići začinjeni solju. Možda će vam takva hrana delovati čudno, ali imajte poverenja - Britanci znaju šta je dobro pivo i šta uz njega ide.