VIDEO: Rafting Tarom turistički hit
Kanjon Tare definitivno je svetski hit! Na hiljade turistaokupiralo je ovog leta prelepu reku, kao nikada pre.
- Samo sinoć ovde je zanoćilo devet nacija. Oko 90 odsto gostiju su stranci - beležimo reči Marije Vujanović, profesorke klavira zimi, leti rukovodioca kamp naselja Grab, nadomak Brštanovice, tik na granici između Crne Gore i Republike Srpske kod Šćepan Polja.
Pored vatreNa Tari, bez preterivanja, svi uživaju. Teško će, sigurno, naš čitalac koji se kupa u znoju u Podgorici ili na moru shvatiti da je ovaj tekst nastao pored vatre oko koje su se u kampu u Brštanovici okupili Beograđani, Novosađani, Podgoričani, Hrvati...
- Nema lepšeg posla. Uživam u raftingu, a dodatno zadovoljstvo je što sam radeći ovo stekao gomilu prijatelja. Zanimljivo je da se pored gumenih čamaca Tarom i dalje može spuštati drvenim splavovima - priča skiper Gigo Bulajić, jedan od onih koji imaju zvanje ”trip lidera”. |
Mađari, Poljaci, Australijanci, Šveđani, Francuzi, Englezi, Litvanci, Slovenci, obavezni Rusi... Ko bi sve nabrojao odakle su došli ljubitelji raftinga do donjeg toka ”suze Evrope”, na kojoj se splavarenje organizuje u dužini od 96 kilometara - od spektakularnog velikog mosta na Đurđevića Tari do Šćepan Polja, gde od Tare i Pive nastaje Drina. Samo na petnaestak kilometara reke, od granice nacionalnog parka Durmitor do ušća sa Pivom, zaljubljenici raftinga dobijaju porciju adrenalina na 22 buka i brzaka!
- Nije samo splavarenje razlog za ovakve posete. Mnogi dolaze zbog kanjoninga, džip safarija, hidrospida, organizujemo planinarenje i posetu selima. Većina onih koji osete ovu lepotu vraća se i naredne godine - kaže Marija Vujanović.
- Da, vratiću se! Nisam verovala prijateljima kada smo krenuli za Crnu Goru da postoji ovakva priroda, netaknuta, divlja, a tako privlačna - kaže lepa Boni, Mađarica, koja će u kampu Grab provesti gotovo mesec dana.
Domaćini šarolikom svetu koji ovog jula ”napada” Taru sa svih strana su preduzimljivi Nikšićani, Plužinjani i Durmitorci sa crnogorske, a vešti preduzetnici iz Foče sa bosanske strane atraktivne reke. Od Bastaha, dole na Drini (tu je negde nesuđena brana Buk Bijela) do Brštanovice u turističkom Montenegru, formirana su 24 kampa. Svi su opremljeni čamcima, domaćim kuhinjama, terasama nad rekom...
Koliko ljudi dnevno prođe kanjonom teško je znati, jer stižu i iz Republike Srpske i sa Crnogorskog primorja i sa Žabljaka. Neku približnu statistiku beležimo na naplatnoj rampi u Brštanovici, gde se Turistička organizacija Plužina svojski trudi da evidentira svakog gosta i naplati taksu od evra po osobi. U danima vikenda prođe i po hiljadu raftingaša dnevno, na stotine drugih ljubitelja prirode prolazi biciklima, mnogi idu da beru pečurke, neki tek da jedu kuvanog krompira i skorupa u planinskim selima...
Cene
Tarife za rafting uglavnom su ujednačene: spuštanje niz Taru sa ručkom u Šćepan Polju košta od 35 do 45 evra po osobi. Pivo je evro do dva, doručak pet, koliko i spavanje u bungalovu ili šatoru, ručak, strogo sve ekološki, sedam. Osim uzbudljivog splavarenja, gostima je na raspolaganju još desetak varijanti ”aktivnog odmora”, što koriste, uglavnom, stranci očarani vazduhom, vodom, ljudima... |
- Klijentela je šarolika. Sve češće dolaze i slavne i bogate face, fudbaleri, glumci, bili su tu i šefovi Svetske banke, viđeni političari. Ne vole, istina, da se zna da su tu, valjda iz bezbednosnih razloga, a mi im garantujemo diskreciju - primećuje Mišo Grubač iz agencije ”Knjaz MG”.
Spletom okolnosti, ekipa”Novosti” se na Tari našla baš u vreme kada su se u rafting uputili Lepa Brena i njen suprug Boba Živojinović. Čamci u avanturu kreću iz Brštanovice, gde su u udolinama kanjona smešteni kampovi Encijan na bosanskoj strani Tare i Brštanovica na crnogorskoj.
- Nismo mi baš komercijala. Moji gosti su, u stvari, moji prijatelji i ne vodimo mnogo računa o protokolima, već je važno da je svima lepo. Dobre ljude poznajemo po tome što se uvek vraćaju Tari - kaže Raško Dendić, čiji je kamp poznat kao pomalo boemski.
Na istoj livadi, uz samu reku, i Ivica Delić sa drugarima iz Nikšića ima spremne bungalove i čamce, dočekujući svakog kao najrođenijeg. Uz avanturu na reci gost će ovde dobiti i pršutu, skorup, sir, jagnjetinu ispod sača - a sve autohtono, proizvedeno tu, u okolini Crkvičkog polja.