Tunis - Raskrsnica islama i zapada
Tunis je jedna od najpopularnijih turističkih destinacija u Evropi, ali i u Srbiji - godišnje ga poseti preko 7 miliona turista, od toga 25.000 ljudi iz Srbije. Za razliku od susednog Alžira, Tunis je u potpunosti usmeren ka turizmu, a i lokalne zakone i običaje donekle je uspeo da prilagodi potrebama zapadnih turista.
Danas u Tunisu ima 800 hotela, sedam međunarodnih aerodroma i osam luka koji ga povezuju sa svetom. Glavni grad, Tunis, je na 2 sata leta od Beograda, Pariza i Londona i na 45 minuta leta od Rima. Dnevni letovi povezuju Tunis sa gotovo svim destinacijama Evrope, Afrike i Bliskog istoka.
Tunis se proteže na 1.300 km obale, a mnoga letovališta su svetski poznata: Sus, Đerba, Sidi Bu Said, Tabarka, Hamamet i prestonica Tunis. Nekadašnje piratsko uporište i omiljeno letovalište brojnih turista, Sus je glavna luka Tunisa i jedan je od najstarijih gradova zemlje sa autentičnom medinom koja je pod zaštitom UNESCO. Plaže su prijatne, a more tirkizno plavo, i čisto. Duga peščana plaža koja se od Susa pruža ka marini Port El Kantaoui i dalje na sever sve do Hamameta i Nabela, je i glavna turistička zona ovog, nekada piratskog uporišta na 'Berberskoj obali' Afrike.
Prva i glavna turistička destinacija u Tunisu, Hamamet praktično je nastao 1920ih kada je rumunski milioner George Sebastian sagradio kuću u tada malom ribarskom selu. Američki arhitekta Frank Lloyd Wright tu vilu je opisao kao najlepšu kuću na svetu, i ona je za kratko vreme postala utočište za pisce i umetnike. Luksuzni hoteli danas su smešteni desetak kilometara južnije, u okviru kompleksa Yasmine Hamamet.
Đerba je ostrvo na jugu Tunisa, sa prijatnom klimom tokom cele godine i fantastičnim peščanim plažama. S obzirom da su svi hoteli smešteni u Turističkoj zoni (Zone Touristique) koja se nalazi na severu ostrva, gradići su uspeli da zadrže tradicionalni karakter. Daleko od haotičnih gradova, prava Đerba je u unutrašnjosti ostrva gde maslinjaci pokrivaju golu zemlju i gde se može videti tradicionalna arhitektura.
Ostrvo Đerba je danas međunarodna destinacija prvog ranga, i celo je prilagođeno turizmu. Paleta aktivnosti koje se nude turistima je krajnje raznolika, od tenisa, skijanja na vodi, jahanja, do podvodnog ronjenja, i različitih fešti. Na Đerbi se nalazi i jedna od najstarijih sinagoga na svetu, Griba, podignuta u 7. veku, gde se svake godine u maju mesecu okupi veliki broj Jevreja iz celog sveta. Leto je na Đerbi vreme za zabavu. Nekada mala ribarska luka, prethodnih decenija pretvorena je u simbol turističke industrije. Ogromni hotelski kompleksi nižu se duž plaža, turista ima bezbroj, kao i prodavnica suvenira i lokalnih rukotvorina. Turistički kompleks je veoma dobro razvijen i prostire se skoro 10 km duž obale ka zapadu, do mesta Skanes. Hoteli su ogromni, mnogo ih je sa 4 ili 5 zvezdica.
Tunis je izuzetno zanimljiv grad, prestonica istoimene države, grad pun kontrasta, smešten na obalama istoimenog jezera, povezanog kanalom s prostranim zalivom Sredozemnog mora, danas znanim pod imenom Tuniski zaliv. To je grad podignut na temeljima feničanskog naselja Tunes. Tu se nalazi i najstarija džamija (početak VIII veka) kasnije prestonice - El Zituna, nazvana po maslinovom drvetu, poznata i kao prestižni univerzitet i centar okupljanja.
U VIII veku Tunis je bio drugi po veličini grad Afrike, provincije arapskog carstva po kojoj je ceo kontinent dobio ime. Iako se tvrdi da je zvanično osnovan 808. godine, ovaj grad je čitav vek ranije već dobijao na značaju. Veliki tuniski jug obiluje izvanrednim pustinjskim pejzažima i mnogobrojnim oazama. U berberskom gradiću Matmati se nalaze podzemne strukture koje se koriste za stanovanje, a neke su pretvorene u hotele. Jezero Chott el Đerid je ogromno slano jezeo koje gotovo da dostiže veličinu Srbije. Tamo kiša gotovo nikad ne pada, temperature dostižu 50 stepeni, a fatamorgana je uobičajena pojava.