Kefalonija: Ostrvo koje morate videti
Kefalonija je najveće jonsko ostrvo i vrlo je popularna destinacija za letovanje kod turista koji vole tradicionalnu Grčku, kakva je nekad bila.
Nalazi se na zapadnoj obali Grčke i ima blagu klimu i prelepe plaže. Ovde nema masovnog turizma, a ostrvo ste mogli da vidite i u filmu “Mandolina kapetana Korelija” koji se dešava u vreme Drugog svetskog rata.
Statistika
Veličina: 907 km2 Najviši vrh: Megas Soros (1, 627 m) Dužina obale: 237 km Broj plaža: 39 (peskovitih i šljunkovitih) Jezik: grčki i engleski. |
Film je pomogao da se ostrvo nađe na listi destinacije koje “morate posetiti”. Ostrvo je puno divnih zaliva i uvala pa ima veoma neobičan oblik. Secerni deo stenovite obale ima male i čiste šljunkovite plaže, dok su one na jugu duge i peskovite. Kefalonija je divna za istraživanje a uz dobre puteve ovo je odlično ostrvo za vožnju.
Za one koji vole malo mirniji tempo, Kefalonija je sjajno ostrvo za šetnju, vožnju biciklom i jahanje. Lefkada, Zakintos i Itaka se nalaze u blizini, pa trajektom, motornim čamcem ili jahtom mogu da se istraže i ova ostrva.
Kefalonija ima i aerodrom. Za smeštaj možete da izaberete apartmane ili luksuzne vile, kao i tipične grčke kućice.
Kefalonija se dosta razlikuje od ostalih grčkih ostrva. Izglasano je za 10 najlepše mesto na svetu, a ima neke od najlepših plaža u čitavoj Grčkoj. To je ostrvo koje treba celo obići. Ne smete propustiti Kefalonijske pećine koje postoje hiljadama godina i ukrašene su šarenim stalaktitima i stalagmitima.
Ima više planina od bilo kog drugog jonskog ostrva, sa planiom Ainos i najvišim vrhom Megalos Soros. Na ovoj planini ratse veoma retka vrsta drveta jele (Abies Cephalonensis).
Zalivi i uvale su obeležje Kefalonije. Na severoističnom delu Myrtos Bay-a se nalaze prelepe bele peščane i šljunkovite plaže i prelepo more boje akvamarina. Odavde se vidi seoce Asos, sa impozantnom Venecijasnkom tvrđavom.
Dalje na severu, selo Fiskardo takođe čuva ostatke venecijasnog stila, a ima lepu luku sa pecaroškim čamcima, luksuznim jahtama i kruzerima.
Ovde ima divnih plaža gde se legu morske kornjače koje brižljivo čuvaju lokalne organizacije za zaštitu kornjača.
Ima dosta različitih načina spelovanja reči Kefalonija: (Cephalonia, Cephallonia, Kefallonia, Kefallinia).
Neki veruju da je Kefalonija dobila ime po mitskoj ličnosti Kefalu. On je bio sin boga Hermesa i njegove ljubavnice Herse, ćerke prvog atinskog kralja Kekropa. Bio je lep kao bog, kao i njegova žena Prokrida i živeo je srećno dok se u njega nije zaljubila boginja zore Eos i odnela na kraj sveta.
Nakon tragičnog kraja ljubavi Kefal je ratovao sa kraljem Amfitrionom protiv neprijatelja Tebe, a nakon toga dobio kao nagradu ostrvo na zapadnpoj obali Peloponeza koje je nazvao – Kefalonija.
Neki kažu da je ostrvo dobilo ime po grčkoj reči za glavu “kephalos” jer je najveće jonsko ostvo. Većina lokalnih stanovnika ima prezime koje se završava na “atos” a ime skoro svakog mesta se završava sa “ata”.