U Nemačkoj počinje "peto godišnje doba"
Tačno u 11:11 časova, 11. novembra svake godine, u Nemačkoj u gradovima uz Rajnu počinje karnevalska sezona. Tačno u 11:11 časova, 11. 11. svake godine, u Nemačkoj u gradovima uz Rajnu počinje najluđe doba u godini, "peto godišnje doba", odnosno karnevalska sezona.
Ljubitelji karnevala jedva su dočekali karnevalsku sezona. Desetine hiljada građana Kelna se svake godine okuplja ispred čuvene katedrale i sa gradonačelnikom i predsednikom karnevala odbrojavaju sekunde pre početka "petog godišnjeg doba".
Čim počne novembar gradom odjekuje specifična muzika Kelna i tera sve na ples i pevanje. U mnogim kafanama u starom delu Kelna slavi se do duboko u noć.
Zašto baš 11. 11? Pojedini istraživači u broju 11 vide sličnost sa početnim slovima reči koje su bile moto francuske revolucije: Egalite, Liberte, Fraternite (jednakost, sloboda i bratstvo, ELF - na nemačkom jedanaest), preneo je "Dojče vele".
Početak karnevala u mračnom i tužnom novembru pominje se još u grčkoj, rimskoj i germanskoj tradiciji. U novembru su se slavili bogovi koji su zaslužni za plodove jeseni, pre svega grožđe i naravno vino. U 19. veku su to slavlje zabranili pruski osvajači, ali su ga građani Kelna ponovo organizovali.
U drugoj polovini 19. veka 11. 11. je utvrđen kao datum početka karnevalske sezone. U Nemačkoj postoje organizacije za proslavu karnevala koje se tokom čitave godine pripremaju za slavlje. Ista je stvar i sa muzičkim grupama koje sviraju samo karnevalsku muziku.
Desetine hiljada posetilaca svake godine dolazi u "grad sa katedralom" kako bi uživo mogli da prate najpoznatiji karneval u Evropi. Glavna atrakcija su karnevalske povorke iz kojih se ljudima na ulici bacaju cveće i slatkiši.
Turisti koji upravo zbog karnevala dođu u Keln, a njih nije malo, nikako ne smeju da propuste slavlje u nekoj od bezbrojnih pivnica ili krčmi, kao ni posmatranje glavne povorke ponedeljkom koja se tradicionalno zove Rozenmontag i koja predstavlja vrhunac karnevala.
Naravno, nema karnevala bez maskiranja i maske, što ljudi opet koriste za beg iz svakodnevnog sivila pa stroge službenice na posao dolaze obučene u često raskalašne kostime trbušnih plesačica ili veselih klovnova, a muškarci rado uskaču u ženske kostime. Karneval za većinu Nemaca predstavlja svojevrstan ventil za opuštanje, dobrodošli iskorak iz svakodnevice i mogućnost da na kratko postanu neko drugi.