Stara planina - odmor u netaknutoj prirodi
Na Staroj planini možete da provedete vikend u srcu prirode, vidite gnezda surih orlova, uživate u lovu i ribolovu, upoznate stare zanate i probate čuveni kačkavalju iz ovog kraja.
Državna granica između Srbije i Bugarske poklapa se sa prirodnom međom, Starom planinom, koja se u blagom luku, dugačkom preko stotinu kilometara, prostire od Zaječara do iznad Pirota i nastavlja dalje u Bugarsku.
Ako uživate u istraživanju retkih biljaka Stara planina je pravo mesto za vas, jer ovde je utvrđeno postojanje više od hiljadu biljnih vrsta. Takođe, ovde živi 116 vrsta leptira, 18 vrsta vodozemaca i gmizavaca, 203 vrste ptica i preko 30 vrsta sisara.
Za ljubitelje lova Stara planina nudi lovište koje se prostire na skoro 50 hiljada kilometara. Svoje stanište ovde su našli jelen, srna, divlja svinja, medved, vuk, jarebica kamenjarka, divlji golub grivaš… U samom srcu lovišta nalazi se Zavojsko jezero, pogodno za sportski ribolov.
Na Staroj planinini možete da razgledate i spomenike kulture stare nekoliko vekova. U blizini lovišta nalaze se manastiri Sveti Jovan Bogoslov iz 14. veka i Sveti Đorđe iz 16. veka. U pećini na brdu Kamik kod sela Rsovci, udaljenog 22 km od Pirota, nalazi se crkva Svetog Petra i Pavla (13. vek), poznatija kao Pećinska crkva. Poznata je po tome što na severnom zidu ovog svetilišta stoji jedinstvena freska Isusa Hrista na kojoj je on mlad i ćelav.
Staroplaninski ili pirotski kačkavalj je nadaleko čuven. On se, specifičnom tehnologijom, pravi od ovčijeg sira. Ovde prave i vurdu, koja se dobija ceđenjem kiselog mleka. Nakon previranja od približno mesec dana, zajedno sa paprikom, dobija se vrlo kvalitetan proizvod.
Zato ako odlučite da posetite Pirot i Staru planinu nikako ne bi trebalo da propustite da probate ove đakonije, kao ni da upoznate rad pirotskih tkalja i vidite čuvene pirotske ćilime.