Dvorski kompleks na Dedinju otvara vrata posetiocima
Dvorski kompleks na Dedinju, od narednog vikenda pa sve do 31. oktobra, biće otvoren za turističke obilaske, a prva ovogodišnja tura počela je obilaskom organizovanim za predstavnike medija, koje su pozdravili princ Aleksandar i princeza Katarina Karađorđević.
Kraljevski i Beli dvor biće otvoreni za posete svakog vikenda, a posetioce će kroz dvorski kompleks voditi profesionalni turistički vodiči.
Tokom dvočasovnog obilaska, posetioci će imati priliku da se upoznaju sa istorijom, umetnošću i drugim znamenitostima rezidencije, a programom je predviđena i poseta dvorskoj crkvi Svetog Andreja Prvozvanog, zaštitnika kraljevske porodice Karađorđević.
Posete za strance biće organizovane uz vodiče na engleskom jeziku, a uz prethodne najave posete se mogu organizovati i radnim danima. Dvor na Dedinju, građen u periodu 1924-1929. godine ličnim sredstvima i po nalogu kralja Aleksandra I, po projektu Živojina Nikolića i Nikolaja Krasnova, sazidan je od belog kamena u srpsko-vizantijskom stilu.
Kraljevski Dvor je bio dom kralja Aleksandra I i kralja Petra II, a danas u njemu žive princ Aleksandar II Karađorđević sa članovima porodice. Zgrada Belog dvora, koji se nalazi u istom kompleksu sa kraljevskim dvorom, zidana je po želji kralja Aleksandra I kao rezidencija za njegove sinove Petra, Tomislava i Andreja.
Zgradu, koja je građena od 1934. do 1937. godine, projektovao je arhitekta Aleksandar Đorđević, a u njeu se uselio knez Pavle sa svojom porodicom u očekivanju kraljevog punoletstva.
U prizemlju ove klasicističke zgrade nalazi se veliki svečani hol i niz salona opremljenih u stilu Luja XV i Luja XVI sa venecijanskim lusterima. Tu je i dvorska biblioteka koja je imala oko 35.000 knjiga i svečana trpezarija nameštena u stilu čipendejla.
Odlukom Vlade Srbije iz 2010. godine, dvorski kompleks na Dedinju, sa pokretnim stvarima u njemu koje imaju poseban kulturni i istorijski značaj, dobio je status kulturnog dobra.