Najlepši božićni sajmovi u Evropi
Ako ste planirali da Novu godinu dočekate u nekoj od evropskih prestonica, krenite na put nedelju dana ranije i uživajte u proslavama Božića koje se uveliko pripremaju. To je jedinstvena prilika da upoznate tradiciju i običaje zemlje koju posećujete i sjajna uvertira u novogodišnje slavlje, piše "Blic".
U Berlinu se božićni sajam održava od 26. novembra do 31. decembra kod Memorijalne crkve cara Vilhelma.
Ucentru Berlina uz crkvu cara Vilhelma, u Ulici Kurfirstendam, veselo je po ceo dan. Božićnu atmosferu dodatno upotpunjuju ogromni ukrasi Božić Bate, Sneška Belića i anđela s kojih u hladnu berlinsku noć svetluca milion svećica. U šetnju sajmom krenite sa čašom kuvanog vina, a kada ogladnite, probajte čuvene nemačke kobasice i zasladite se medenjacima i kolačićima od marcipana.
Ako imate decu, obavezno prošetajte do sajma na Aleksanderplacu, gde ima mnoštvo zabavnih sadržaja za najmlađe.
U Londonu božićni sajam traje od 21. novembra do 3. januara, a održava se u Hajd parku. Jedan od najvećih božićnih sajmova u Evropi održava se u Hajd parku u Londonu. U četrdesetak drvenih brvnara posetiocima se nude božićna dekoracija, garderoba po sniženim cenama, najraznovrnija hrana, suveniri, umetnine… Najveće atrakcije u ovom zimskom parku su ogromno klizalište, panoramski točak i cirkus.
Božićni sajam u Pragu održava se na Starom gradskom trgu i Vaclavskom trgu, a traje od 1. do 31. decembra.Tokom decembra u čitavom Pragu oseća se svečana atmosfera. Grad je dekorisan u duhu najradosnijeg praznika, organizuju se brojne kulturne priredbe, pozorišne predstave, dok se na ulicama ljudi vesele sa uz narodne plesove.
Dva glavna božićna sajma održavaju se na Vaclavskom trgu i na Starom gradskom trgu. Tezge i radnjice su preplavljene predmetima od stakla, drvenim igračkama, nakitom… autentičnim češkim proizvodima bez kojih nijedan turista ne napušta Prag. Na Starom gradskom trgu nalazi se mini zoo-vrt, a posetioci mogu da odgledaju predstavu o rođenju Isusa i uživaju u božićnim pesmama.
Božićni sajam u Budimpešti traje od 19. novembra do 29 decembra, a održava se na Vorosmarti trgu Zbog velikog interesovanja turista praznovanje u Budimpešti svake godine počinje ranije. Vorosmarti trg je okićen još 19. novembra, kada je uz veliko slavlje otvoren najveći božićni sajam u gradu. Ovde se uveliko održavaju kulturni i zabavni programi, kao i takmičenja u kićenju jelki, koja su posetiocima posebno zanimljiva. Oni koji u vreme praznika posete mađarsku prestonicu nikako ne smeju da popuste da probaju njihovu nacionalnu kuhinju.
U Beču se čuveni "Kristkindlmark" održava na Rathausplacu od 21. novembra do 26 decembra. Bečki "Kristkindlmark", koji godišnje poseti oko tri miliona ljudi, neguje božićnu tradiciju već nekoliko vekova. Na današnjem mestu Rathausplacu, ispred Gradske skupštine, postoji od 1975. godine i s vremenom je stekao gotovo kultni status u srednjoj Evropi. Na više od 150 štandova možete da pronađete mnogo božićnih ukrasa, nakita, suvenira, domaćih kolača, sušenih kobasica, kuvanog vina...
Sajam je na samom početku bio obična pijaca i glavno mesto snabdevanja građana životnim namirnicama, a kad je bogata aristokratija počela da ukrašava svoje domove i božićne jelke, ponuda se upotpunjavala različitim ukrasima, pa se i smisao sajma menjao. Danas štandovi na Rathausplacu čine pravi mali grad okružen veličanstvenim građevinama i zabavnim parkom, koji takođe odiše božićnom atmosferom.
Posebno je lep sajam ispred dvorca Šenbrun, čiju unutrašnjost, s više od 1.400 carskih prostorija, možete da razgledate. Iako je ponuda na štandovima ispred dvorca nalik onoj na drugim sajmovima, ovde ćete ipak uživati u najvećoj ponudi tradicionalnih proizvoda, posebno raznih čajeva i meda.