Naša galaksija progutala planetu iz komšiluka
Astronomi su otkrili prvu planetu koja potiče iz neke druge galaksije, a ne našeg Mlečnog puta, objavljeno je u časopisu "Sajens".
Planeta slična Jupiteru deo je sistema zvezde koji je nekada pripadao jednoj patuljastoj galaksiji, a postao je deo Mlečnog puta pošto je naša galaksija "progutala" tu patuljastu.
Novootkrivena planeta kruži oko umiruće zvezde HIP 13044, od Zemlje je udaljena 2.000 svetlosnih godina, a nalazi se u sazvežđu Fornaks, vidljivom sa južne polulopte. Planeta je otkrivena pomoću teleskopa u Čileu.
Van Sunčevog sistema do sada je otkriveno skoro 500 planeta, ali sve su poreklom iz Mlečnog puta. Ova planeta kruži oko zvezde koja pripada jednom zvezdanom nizu, a utvrđeno je da su te zvezde ranije pripadale posebnoj patuljastoj galaksiji. Mlečni put je pre devet do šest milijardi godina usisao tu galaksiju u činu "međugalaktičkog kanibalizma".
Procenjeno je da je masa nove planete za četvrtinu veća od mase Jupitera, a ona kruži blizu matične zvezde, oko koje obiđe za svega 16,2 dana. Planeta je nastala u ranim danima tog sistema, pre nego što je došlo do spajanja s Mlečnim putem.
Ovo otkriće može da pruži uvid u to kako će verovatno izgledati poslednji dani našeg Sunčevog sistema. Zvezda HIP 13044 bliži se kraju svog života, a pošto je sagorela sav vodonik iz jezgra pretvorila se u "crvenog džina" i u međuvremenu verovatno progutala manje stenovite planete slične Zemlji.
"Ovo otkriće je posebno zanimljivo kada se uzme u obzir daleka budućnost Sunčevog sistema. Očekuje se da će i Sunce postati crveni džin za oko pet milijardi godina", rekao je vođa istraživanja Džoni Setiavan sa astronomskog instituta Maks Plank, piše "Sajens".