CERN: Detektovan prvi antimaterijski atom
Naučnici Evropske organizacije za nuklearna istraživanja (CERN) uspeli su da zadrže 38 anti-vodoničnih atoma svaki po delić sekunde.
Naučnici su i ranije proizvodili anti-vodonik, ali bi on automatski bio uništen u dodiru sa materijom. Tim istraživača, čija je studija objavljena u časopisu "Nature", kažu da će mogućnost proučavanja anti-materijskih atoma otvoriti put za testiranje fundamentalnih načela fizike koje je dosad bilo nemoguće izvesti, prenosi BBC.
Prema važećem, "standardnom" modelu fizike, svaka čestica - proton, elektron, neuron i niz drugih čestica, ima svoju antičesticu. Antičestica elektrona, na primer, je pozitron, koji se koristi u sve popularnijoj tehnologiji slike poznatoj kao pozitron emisiona tomografija.
Jedna od najvećih misterija fizike predstavlja pitanje zašto je naš svet sazdan od materije, a ne antimaterije. Zakoni fizike ne prave razlike između materije i antimaterije, a prilikom nastanka univerzuma postojale su jednake količine i jedne i druge.
Proizvodnja anti-materijskih čestica poput pozitrona i antiprotona postalo je danas uobičajeno u laboratorijama, ali je njihovo povezivanje u anti-materijske atome daleko teže izvesti.
Istraživači su dokazali da je među 10 miliona antiprotona i 700 miliona pozitrona, došlo do formiranja 38 stabilnih anti-vodiničnih antoma od kojih je svaki trajao oko delić sekunde. Njihov sledeći zadatak biće da proizvedu više ovih atoma koji će duže trajati kako bi ih mogli bolje proučiti.
"Ono što bismo želeli da otkrijemo je to da li postoji razlika koju mi još uvek ne razumemo između materije i antimaterije. Ta razlika bi mogla da bude od fundamentalnog značaja, da bude u vezi sa velikom energijom koja je oslobođenja na početku univerzuma", rekao je Džef Hangst, profesor na Univerzitetu Arhus u Danskoj