Šta donosi Windows sedam?
Kako smo sasvim blizu izlaska na tržište novog operativnog sistema iz Microsofta (22. oktobar), Windows-a 7, sve je više pitanja o tome šta zapravo on donosi korisnicima sem novog grafičkog interfejsa.
Sama činjenica da u rekordno kratkom roku izlazi novi operativni sistem, ukazuje na to da sa Vistom Microsoft nije opravdao očekivanja korisnika. Najviše zbog toga što su bombastično najavljivana unapređenja po pitanju korišćenja performansi računara i novi, DirectX 10. Upravo te dve stvari su se najviše i obile o glavu Microsoftu, jer ne samo da nisu donele ništa revolucinarno, već su se upravo pokazali kao glavni razlozi zašto ne napuštati Windows XP.
U Windows Visti jedan od najvećih problema je bio takozvani "foot print" samog sistema, tačnije nakon sveže instalacije isti je zauzimao prilično veliki broj rersursa i dostupne memorije. Sem toga, Visti nikako nije polazilo za rukom da nakon završetka rada sa nekom aplikacijom memoriju koja je dodeljena istoj vrati sistemu. Izgleda da su sve te greške ispravljene u novom OS-u.
Bolje iskorišćenje memorije nije jedina novost vezana za novi OS, tu je i DX11 koji treba da donese veliki broj novih mogućnosti, pre svega igračkoj populaciji. Neke od novina u DX11 su Physics API, tesselator-i, i još mnogo ostalih unapređenja. Svi se nadaju da se to neće završiti samo na obećanjima.
DX11 nije bitan samo za igrače, jer će po prvi put programi biti u mogućnosti da izaberu procesor na kojem će raditi. Ne misli se samo na procesorska jezgra, već i na rad na grafičkoj procesorskoj jedinici (GPU).
Windows 7 donosi i dodatne mogućnosti koje se tiču rada sa novom generacijom SSD diskova, postoje određene optimizacije za same performanse ove vrste diskova, kao i funkcije koje će omogućiti "čišćenje" drive-a nakon brisanja fajlova.
Kako sada stoje stvari Vista će izgleda doživeti malo bolju sudbinu od Microsoftovog fijaska zvanog Windows Millenium.