Buka kao izvor energije
Novi izvor obnovljive energije mogao bi da bude običan razgovor, tvrde južnokorejski naučnici koji su uspeli da zvučne talase pretvore u električnu energiju.
Otkriće, zasnovano na nanotehnologiji, moglo bi da se primenjuje u slučaju mobilnih telefona koji bi se punili u toku razgovora ili zidova za zvučnu izolaciju duž autoputeva koji bi proizvodili dopunsku elekričnu energiju iz buke tokom saobraćajnih špiceva.
"Kao što zvučnici transformišu električne signale u zvuk, moguć je i obrnuti proces - pretvaranje zvuka u izvor električne energije", kažu Jung Džun Park i Sang-Vu Kim, autori studije, objavljene u listu Advanced materials.
Sistem koji su ova dvojica naučnika razvili zasniva se na tzv. piezoelektričnim materijalima.
U saradnji sa kolegama, oni su pomoću cink-oksida stvorili mrežu nanovlakana zbijenu između dve elektrode koja na zvuk od 100 decibela proizvede 50 milivolti energije.
To je malo, priznaju južnokorejski naučnici, ali navode da je to tek početak i da će nastaviti da rade na razvoju materijala koji će moći da proizvede više energije.
U toku nekoliko poslednjih godina, naučnici su ostvarili veliki napredak na polju proizvodnje električne energije pomoću piezoelektričnih uređaja. Većina tih uređaja, koji još nisu komercijalizovani, proizvode struju tokom hoda, trčanja ili, kao u ovom slučaju, razgovora.