Astronauti u svemiru postanu slabi kao 80-godišnjaci
Nakon šest meseci provedenih u Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS) astronauti postanu slabi kao osamdesetogodišnji starci, pokazalo je istraživanje koje podiže nivo zabrinutosti jer u NASA-i planiraju produžetak trajanja putovanja u svemir.
Biolog Robert Fits, sa Univerziteta Markete, naglašava da je ubrzano starenje u svemiru tek privremeno, a mišići astronauta se oporave nakon samo nekoliko meseci ponovnog boravka na Zemlji, prenosi AP.
Ipak, postavlja se pitanje šta bi se desilo kad bi, naprimer, posada sletela na Mars, a nakon toga morala da obavi hitnu popravku letelice. Odakle bi crpili snagu za rutinske poslove?
"Ja bih se zabrinuo", kaže Fits.
Uz dodatna istraživanja i odgovarajuću opremu, ističe on, sve to bi se moglo sprečiti.
"Zaista verujem da se sve to može prevazići", kazao je on.
Proučavanjem devet američkih i ruskih astronauta na ISS-u od 2002. do 2005. godine utvrđeno je da su izgubili preko 40 posto svoje snage, nakon što su šest meseci proveli u toj orbitirajućoj laboratoriji. Oni najteži pretrpeli su najveću atrofiju mišića.
Inače, astronauti koji se vrate iz misije u svemiru bivaju podvrgnuti fizikalnim terapijama, a zbog problema sa ravnotežom ne smeju da voze dve do četiri sedmice.
Fits im, pored vežbi, savetuje i da više jedu, pošto se pokazalo da su im u svemiru apetiti veoma slabi.