Tviter otkriva raspoloženje Amerikanaca
Amerikanci su najsrećniji ujutru i uveče, vrhunac dobrog raspoloženja dostižu nedeljom ujutru, a u najvećem "bedaku" su tokom noći s četvrtka na petak, zaključili su istraživači s bostonskog Univerziteta Nortvestern.
Oni su, na osnovu miliona poruka prikupljenih na popularnoj Internet društvenoj mreži "Tviter", napravili "Tviter mapu raspoloženja", mereći raspoloženje američke nacije u zavisnosti od doba dana, dana u nedelji i geografske lokacije.
Amerikanci su generalno najneraspoloženiji sredinom popodneva, a onda im se raspoloženje popravlja do večeri. Ne iznenađuje što su srećniji vikendom nego radnim danima i što su u proseku najbolje raspoloženi oni koji najviše uživaju u suncu - stanovnici Kalifornije i Majamija, kao i južnih državsa SAD uopšte.
I sami bostonski istraživači priznaju da njihova studija nije "bog zna kako naučna", jer su korisnici Tvitera samo jedna grupa američkog stanovništva - oni koji raspolažu većim tehnološkim znanjima i uglavnom žive u velikim gradovima.
Ipak, dobijeni rezultati ukazuju da bi pomenuta mreža mogla da se koristi kao sredstvo analize odnosa javnosti prema ključnim pitanjima u realnom vremenu, tj. u roku od nekoliko sati ili jednog dana, umesto mesecima kasnije.
Mada individualne poruke na "Tviteru" sigurno nisu od društvenog značaja, analizom njihovog zbira mogla bi se utvrditi reakcija javnost na govor nekog političara ili potrošača na neki brend.
Tim iz Bostona je, analizirajući oko 300 miliona poruka na "Tviteru", upotrebio sistem psihološkog vrednovanja reči, uz pomoć kojeg ih je delio na "srećne" ili "tužne". Potom su izrađene mape na bazi mesta iz kojeg je poruka poslata i opšteg raspoloženja koje izražava.
Pomenuta mapa bi mogla da bude od koristi ne samo za prikupljanje mišljenja javnosti, već i za brzo mobilisanje korisnika, na primer kada su u kriznim situacijama hitno potrebne donacije, napominje tim s Nortvesterna.