Kompjuter na svetlosne zrake
Najveći svetski proizvođač komjuterskih čipova "Intel" potvrdio je danas da radi na stvaranju prve fotonične veze sa integrisanim laserima, koja omogućava da svetlosni zraci zamene elektronske signale unutar komjutera.
U saopštenju se navodi da je kompanija razvila prototip koji predstavlja prvu na svetu vezu za prenos optičkih podataka sa integrisanim laserima, zasnovanu na silikonu.
Ta veza ima sposobnost prenosa podataka na većim razdaljinama i mnogo je brža u odnosu na današnju tehnologiju zasnovanu na upotrebi bakra, što predstavlja prenos od 50 gigabajta podataka u sekundi. To je jednako prenosu celog HD filma u samo jednoj sekundi.
Dosadašnje veze biće zamenjene ekstremno tankim i lakim optičkim vlaknima koja mogu da prenesu mnogo više podataka na mnogo većim razdaljinama, radikalno menjajući dizajn kompjutera i način na koji će data centri biti izgrađivani.
Silikonska optika će imati primenu u različitim segmentima industrije računara. Tako će komponente budućih datacentara ili superkompjutera zauzimati celu zgradu ili čak grupu zgrada, komunicirajući međusobno velikom brzinom, a njihovi korisnici moći će da poboljšaju performanse i ostvare uštedu.
Prototip 50 Gbps silikonske fotonične veze rezultat je višegodišnjih istraživanja. Sastoji se od silikonskog prenosnika i prijemnog čipa, gde oba dela obuhvataju sve neophodne sastavne delove iz prethodnih Intelovih pronalazaka, uključujući prvi hibridni silikonski laser, kao i optičke modulatore velikih brzina i fotodetektore.
Istraživači "Intela" već rade na povećanju protoka podataka skalirajući brzinu modulatora, kao i povećanju broja lasera na čipu i na taj način pripremaju put ka budućim terabit optičkim linkovima - koji su toliko brzi da mogu da kopiraju sadržaj uobičajenog laptopa za samo jednu sekundu.