Ova igrica će vas "naučiti" kako se namešta javni tender
Da ste gradski menadžer, koliko biste para uspeli da stavite u džep? Korupcija je, pokazuju sva istraživanja, goruća rana današnjice.
Ako vam je muka od vesti u stvarnom životu, ovde možete da odigrate prvu onlajn igricu o korupciji u javnim nabavkama. Vi ste gradski menadžer i tek ste stupili na dužnost. Tu su gradonačelnica i njena asistentkinja koje će vas "uputiti u posao".
Ostalo je na vama. Od toga kako ćete rešiti etičke i zakonske izazove, a u isto vreme voditi računa o podršci tajkuna i političara, zavisi da li ćete napredovati, zaraditi ili izubiti posao.
Onlajn igrica je finalni deo istraživanja Centra za istraživačko novinarstvo koji mesecima istraživao probleme sistema javnih nabavki u Srbiji.
Siva zona javnih nabavki - izgradnja metroa
Prvi izazov pred kojim ćete se naći kada zaigrate igru je izgradnja metroa i odluka o tome ko će naplaćivati karte. Pobednik tendera trebalo bi da dobije posao i prihod od 8,53 odsto u narednih deset godina.
Savet gradonačelnice je da bi bilo dobro da posao dobiju prijatelji iz određene kompanije.
Igračima su dostupne beleške u kojima se definišu zakonski postupci, objašnjavaju pojmovi konkurencije, broja ponuđača, efikasnog trošenja novca.
Igrica ima 13 koraka i na svakome se dobija novi zadak. Uz beleške, tu su i pozivi političara i tajkuna.
Što korumpiraniji, to uspešniji
Ukoliko ignorišete zakone i procedure, postaćete korumpiraniji. To nije jedini parametar, važno je voditi računa i o podršci gradonačelnice i vladajuće stranke. Ne treba zanemariti ni biznismene, kojima neće biti pravo ukoliko izbori nisu u skladu sa njihovim željama.
Cilj igre koja je deo projekta "Kuvanje" koji pokazuje kako je i koliko rasprostranjena korupcija u Evropi.
Iako su likovi u igri izmišljeni, zadaci su inspirisani stvarnim događajima.
Besmisao sistema
CINS je nedavno objavio istraživanje koje je pokazalo da je glavni problem nefunkcionisanja sistema javnih nabavki nedostatak sankcija i prilagođavanje konkursa određenim ponuđačima.
- Glavni problem su i državne institucije koje ne žele da se bave problemima sistema - kaže autorka istraživanja Milica Šarić za BBC.
Nepostojanje sistema koji kažnjava manipulisanje javnim nabavkama jedan od najvećih problema, ističe Šarić.
Najveći broj onih koji su do sada odigrali onlajn igru, dobio je otkaz, objavila je ova istraživačka mreža na Tviteru.
Ko je najviše zaradio do sada, možda otkrije hešteg #dobarloskorumpiran.