Svemirska groznica: Pojava koje se astronauti najviše plaše
Astronauti lete u svemir, napuštaju kapsulu da bi se prošetali po kosmosu i okruženi su nepoznatim. Ipak, svemirska groznica je ono čega se ubedljivo najviše plaše, a naučnici su najzad otkrili šta stoji iza ovog fenomena.
![](/data/images/2016-12-02/623119_astronaut-1757103-1280_f.jpg?1516117787)
- Osim što izazivaju psihofizički stres, putovanja u svemir utiču i na telesnu temperaturu - pokazuje istraživanje berlinske klinike "Šarite".
Naučnici su utvrdili da telesna temperatura povećava za oko jedan stepen u odnosu na normalnu (oko 37 stepeni Celzijusa), kada se nađu u bestežinskom stanju.
Merenja tokom i posle leta do Međunarodne svemirske stanice (ISS) pokazuju da se temperatura ne povećava odmah, već tokom prilagođavanja bestežinskom stanju.
Posle dva i po meseca telesna temperatura astronauta redovno se pela iznad 40 stepeni, otkrivaju naučnici okupljeni oko profesora Hans Kristijana Gunge.
- Preterane oscilacije telesne temperature mogu da ugroze fizičke i kognitivne sposobnosti i čak dovedu život u opasnost - tvrde berlinski naučnici.
Rezultati nameću pitanja o razvoju optimalne telesne temperature: u kojoj meri se već prilagodila klimatskim promenama na Zemlji i da li će se i dalje prilagođavati?
Naučnici su razvili novu tehnologiju merenja, koja objedinjuje senzore za merenje temperature na površini tela i senzore protoka toplote i na taj način beleži i najmanje promene temperature krvi u arterijama.
Jedanaest astronauta nosili su osetljive senzore 90 dana pre prvog leta i 30 dana posle povratka.