Neverovatno otkriće: Naučnici otkrili prvi mesec van Sunčevog sistema?
Grupa astronoma na čelu sa profesorom Dejvidom Kipingom s univerziteta Kolumbija u Njujorku veruje da je otkrila prvi poznati mesec van Sunčevog sistema - egzomesec, prenosi BBC.
Ukoliko ovo otkriće bude bilo potvrđeno, ovaj egzomesec će biti zabeležen kao objekat u orbiti veličine i mase Neptuna koji kruži oko planete veličine Jupitera, ali s 10 puta većom masom.
Signal je primio Nasin svemirski teleskop Kepler, a slede dalja istraživanja pomoću najvećeg svemirskog teleskopa Habl koji kruži oko Zemlje brzinom od osam kilometara u sekundi.
To bi bilo kao da automobilom pređemo udaljenost od Istočne do Zapadne obale SAD za 10 minuta.
Astronomi su do danas otkrili više od 3.000 egzoplaneta - planeta koji kruže oko zvezda izvan Sunčevog sistema.
Lov na egzomesece - objekte u orbitama tih udaljenih planeta, odvijala se paralelno s lovom na egzoplanete, ali su vansolarni sateliti do sada bili van dometa ljudske tehnologije.
Kiping, koji je "većinu života posvetio potrazi za egzomesecima", je vrlo oprezan I suzdržan kada je reč o mogućem otkriću egzomeseca.
- U ovom trenutku bismo jednostavno mogli da opišemo objekat kao nešto što bi odgovaralo mesecu, ali ko zna, možda se radi o nečemu drugom - rekao je.
U potrazi za egzomesecima, astronomi tragaju za smanjenjem svetlosti zvezde prilikom prolaska planeta.
- Vrlo smo uzbuđeni (...). Ali, sve dok ne primimo merenja s Habla, mogućnost da je reč o egzomesecu biće 50:50 - dodao je Kiping.
Mesec kandidat je poznat kao Kepler-1625b i uočen je oko zvezde udaljenje oko 4.000 svetlosnih godina od Zemlje. Zbog njegove veličine, članovi istraživačkog tima su ga nazvali "Nept-moon".
- Rekao bih da je to do sada najbolji kandidat za egzomesec - zaključio je Kiping.