Ko će prvi "ubiti" smartfone?
Pametni telefoni će vremenom nestati. Apple, Google, Microsoft i Facebook trenutno pokušavaju da budu prvi koji će ga dokrajčiti.
![](/data/images/2017-02-15/637891_cell-phone-690192-1280_f.jpg?1500714192)
Možda niste toga svesni, ali svedoci smo vrlo ranih faza bitke koja će odlučiti ko će dominirati narednom fazom razvoja računarstva. Apple i Google trenutno dominiraju tržištem pametnih telefona, ali to ne znači da će tu poziciju zadržati kada se u areni pojave potpuno nove platforme, poput onih za proširenu i virtuelnu stvarnost.
Amazon, Microsoft i Facebook morali su "s klupe" da posmatraju uspon i širenje pametnih telefona. Očekuje se, međutim, da neće sedeti skrštenih ruku i propustiti prilike koje nude nove tehnologije. Štaviše, jedva će dočekati priliku da dokrajče konkurenciju.
Pročitajte još:
![](/data/images/2016-07-02/591977_telephone-586268-1920_kf.jpg?1500714345)
* "Zakerberg je upravo potpisao smrtnu presudu smartfonima"
Tehnologija će doneti promene
Svaka velika tehnološka promena donosi velike prilike nekolicini preduzetnika koji je primete na vreme. Sedamdesetih godina prošlog veka Apple i Microsoft su počeli da grade današnja carstva, kladeći se na širenje personalnih računara.
Apple je danas bogatija kompanija od IBM-a, koji je do sedamdesetih bio nedodirljivi kralj mainframe računara.
Microsoft se našao u poziciji sličnoj IBM-ovoj, nakon što nije sasvim dobro razumeo pun potencijal pametnih telefona. Uspavani džin se probudio tek nakon što su Apple i Google već zagospodarili tim tržištem.
Tehnologije proširene i virtualne stvarnosti mogle bi da donesu sledeći veliki zaokret i usput potisnu smartfone. Zašto biste nosili pametni telefon u džepu kada Netflix, WhatsApp, internet pregledači i na stotine drugih servisa mogu da plutaju pred vašim očima, u pametnim naočarima poput Googleovog modela Glass?
Mnogi će reći da je reč o prolaznoj modi. Možda bi ta ocena bila tačna kada trka za dominantnu platformu za proširenu stvarnost već ne bi bila u toku.
Gubitnici će završiti na margini
Amazonova Alexa prvenstveno se smatra digitalnom ličnom pomoćnicom, ali ona već zadire u domen proširene stvarnosti.
Microsoft je razvio sopstvene hologramske naočare HoloLens, a Facebook i Snapchat ih ugrađuje direktno u kamere.
Ko god izašao kao pobednik, sigurno je da će nova platforma uraditi smartfonu ono što su lični računari uradili mainframe računarima: potisnuti ih na marginu.
Apple i Google su toga i te kako svesni, pa "jabučari", piše Business Insider, razvijaju ARkit, sistem za ugradnju proširene stvarnosti u aplikacije za iPhone, koje će koristiti kameru tog mobilnog telefona. Ako ikad odluče da izbace pametne naočare, imaće osnovu za aplikacije i uređaj koji može da ih podržava.
Google na razvoju platforme za proširenu stvarnost radi u okviru nekoliko projekata, među kojima je i Tango. Kompanija je već svetu ponudila pametne naočare, doduše bezuspešno. Što ne znači da je odustala, u šta smo uverili nedavno.