Pronađeno "morsko čudovište" staro 12 mil godina
Istraživači su pronašli fosilne ostatke davno nestalog kita sa ogromnim, zastrašujućim čeljustima. Tri metra duga lobanja kita otrivena je u 12 miliona godina starim sedimentima na jugu Perua.
U članku objavljenom u časopisu "Nature“, naučnici ovu morsku neman nazivaju Levijatan. Veruju da je ova grdosija bila duga preko 17 metara i da se upuštala u žestoke bitke sa drugim džinovskim morskim čudovištima iz tog doba.
Po svom izgledu, Levijatan je bio najsličniji današnjoj ulješuri. Ali, dok je ulješura relativno pasivna životinja koja se hrani lignjama, Levijatan je bio opasan predator.
Dr Kristijan de Muizon, direktor Prirodnjačkog muzeja u Parizu i jedan od članova istraživačkog tima, objašnjava da je Levijatan lovio velika morska bića kao što su delfini, foke i da se hranio čak i drugim kitovima.
"Bio je neka vrsta morskog čudovišta", tvrdi on, navodeći da je u to vreme jedna druga opasna neman, džinovska ajkula dugačka oko 15 metara, takođe krstarila morima i da su se ova dva predatora verovatno sukobljavala.
Istraživači ne znaju razloge njegovog nestanka. Veruju da je izumro usled promena u ekosistemu koje su dovele do pojave današnje ulješure, daleko miroljubivije vrste kitova.
Budući da su autori članka objavljenom u časopisu „Nature“ veliki ljubitelji romana "Mobi Dik", odlučili su da svoje otkriće posvete autoru ove priče o legendarnom belom kitu, Hermanu Melvilu, i da pronađenom fosilu daju naučno ime "Leviathan malvillei".