Srednjoškolci internet koriste za ćaskanje
Više od 93 odsto srednjoškolaca koji koriste Internet najviše vremena provode na mrežama "Fejsbuk" i "Maj-spejs", i to najčešće ćaskajući s prijateljima i poznanicima, pokazalo je najnovije istraživanje Centra za proučavanje informacionih tehnologija (CEPIT).
Istraživanje CePIT-a, koji deluje u okviru Beogradske otvorene škole, sprovedeno je tokom aprila među 300 sređoškolaca sa teritorije cele Srbije koji svakodnevno koriste Internet, navela je psiholog Milina Petrović na konferenciji za novinare.
Osnovna ideja je bila da se sazna šta srednjoškoloci najčešće rade na Internetu i kako koriste društvene mreže, rekla je ona, dodajući da je istraživanje pokazalo da deca "idu" na Internet više puta u toku dana, i tu provedu oko 20 sati nedeljno.
Prema njenim rečima, 69 odsto ispitanika više koristi Internet nego što gleda televiziju, a 62 odsto vise koristi Internet nego što uči. Govoreći o obrascima rizičnog ponašanja, Petrovićeva je navela da je više od polovine ispitanika reklo da je svoju šifru za neki nalog dalo drugoj osobi.
Kada je reč o upoznavanju sa osobama koje znaju samo sa Interneta, ona je ukazala da je 23 odsto srednjoškolaca to uradilo više puta i uglavnom su imali pozitivna iskustva.
"Zanimljivo je da se skoro četvrtina tinejdžera barem jednom lažno predstvila na Internetu i uglavnom su govorili neistine o svojim godinama i emotivnom statusu", kazala je ona i dodala da je ovo važno pitanje kojim se treba baviti u obrazovanju mladih ljudi jer sve ono što ostavljaju na Internetu postaje deo njihove on-lajn reputacije.
Predstavljajući knjigu ''Bezbedno na Internetu'', koordinator CEPIT-a Tanja Milovanović je ukazala da je to prvenstveno vodič za roditelje.
"Vodič je namenjen roditeljima bez obzira koriste li Internet ili ne'', rekla je ona i ukazala da dobar roditelj ne mora da zna sve trendove u informacionim tehnologijama, ali da mora komunicirati sa svojom decom.
Prema njenim rečima, kao što roditelji svoju decu pitaju kako su se proveli u diskoteci, ili s kim izlaze, tako treba i da ih pitaju ko su im prijatelji na nekoj socijalnoj mreži.
"Vodič daje praktične savete roditeljima kako da svojoj deci olakšaju bezbedno korišćenje Interneta, uz izbegavanje krajnosti i potpune zabrane njegovog korišćenja", zaključila je Milovanovićeva.