Poslušajte kako Sunce "peva"
Astronomi sa Univerzitetu Šefild u Velikoj Britaniji po prvi put su uspeli da snime muzičke harmonije koje proizvodi Sunčevo magnetno polje u svojoj atmosferi. Otkrili su da ogromni magnetni prstenovi vibriraju poput žica na muzičkom instrumentu ili se ponašaju kao zvučni talasi koji putuju kroz neki duvački instrument.
Koristeći satelitske snimke ovih prstenova, koji mogu biti dugi i preko 100.000 kilometara, naučnici su uspeli da "čuju" Sunčev zvuk tako što su vidljive vibracije pretvorili u šumove, a frekvenciju vibracija povisili kako bi je i ljudsko uho moglo čuti.
"Bilo je neobično prekrasno i uzbudljivo čuti ove zvukove po prvi put i to od tako velikog i tako moćnog izvora", rekao je profesor Roberts fon Fej-Zibenburgen, predvodnik solarne istraživačke grupe na Univerzitetu Šefeld.
"S obzirom da zvuk u sebi sadrži nekakvu harmoniju, možemo reći da se radi o muzici. Ovo je potpuno novi način upoznavanja Sunca i daje nam novi uvid o fizici koja se događa u spoljašnjim slojevima gde temperature dostižu milione stepeni, dodao je profesor.
Pretpostavlja se da su koronalni prstenovi uključeni u stvaranje Sunčevih baklji koje izbacuju čestice duboko u svemir stvarajući tako pojavu poznatu kao "svemirsko vreme". Kad se Sunčeva aktivnost pojača, a time i proizvodnja baklji, nastaje svemirska oluja koja na Zemlji može da izazove katastrofalne posledice, poput otkazivanja električnih uređaja, pregorevanja električnih napajanja, kao i oštećenja satelita.
NASA je nedavno upozorila da se Sunčeva aktivnost lagano pojačava i da iz "niskog nivoa" prelazi u nepredvidivo razdoblje koje bi do 2013. godine moglo da donese neočekivane posledice.
Ovo otkriće u Šefildu je dovelo do novog projekta, nazvanom "Sanšajn", koji će biti posvećen istraživanju novih načina iskorišćavanja Sunčeve energije.