Naučnici otkrili kako su zmije ostale bez nogu
Već dugo naučnici žele da otkriju zašto zmije nemaju noge, odnosno šta je u njihovoj genetici uticalo da evoluiraju u gmizavce bez ekstremiteta. Čini se da konačno imamo odgovor na to pitanje.
Pre oko 150 miliona godina zmije su zemljom koračale razvijenim ekstremitetima, a danas istraživači otkrivaju da je za gubitak nogu kod zmija kriva kombinacija tri mutacije u genetskom razvoju.
Zbog zajedničkog delovanja mutacija na gen "Sonic hedgehog" došlo je do poremećaja genetskog sklopa koji pokreće rast ekstremiteta kod zmija, piše "Futurity".
Naučnici su do ovog saznanja došli proučavajući genetski razvoj embriona pitona gde su otkrili da kumulativnim delovanjem tri mutacije gen koji utiče na razvoj ekstremiteta slabi u segmentu gde se proteini vezuju za DNK, poznat kao faktor vezivanja. Te mutacije pojavile su se pre oko 100 miliona godina.
Slikovitije objašnjeno, zmije poseduju funkciju kao neki genetski prekidač koji pali gen "Sonic hedgehog" tokom razvijanja udova. To znači da kod pitona ovaj prekidač, odnosno gen, samo treperi pre nego što se definitivno ugasi i razvoj nogu se već u embrionalnoj fazi završava.