Prosti saveti koji će vam sačuvati bateriju telefona od eksplozije
Čini se da je u poslednje vreme postalo sasvim normalno da čujemo da je baterija nekog telefona eksplodirala ili buknula u plamen. Neke od ovih nesreća uzrokovala je fabrička greška, ali bilo je i onih za koje su krivi sami korisnici jer ne paze. Zato vam dajemo savete koji će pomoći da sačuvate bateriju, ali i dragoceni telefon.
Pre nego što počnemo, želimo da razjasnimo jednu stvar – ukoliko u pitanju nije problem nastao pri sklapanju ili dizajniranju baterije, veoma je malo verovatno da neki elektronski uređaj eksplodira. Međutim, čak iako dođe do toga, vrlo često baterija nije jedini krivac, već to može biti jedan od dva faktora: baterija ili punjač nisu originalni proizvodi.
Često možemo da čujemo da su jefitnije baterije koje proizvode nepoznate kompanije podjednako pouzdane kao i originalne - ali ovo je samo delom tačno. S obzirom na to da baterije postaju sve tanje i tanje, postoji sve manje prostora da se negativno i pozitivno naelektrisane ploče unutar nje drže na dovoljnoj razdaljini i to može da dovede problema.
Kada proizvođač prati sva uputstva, onda bez problema može da isporuči savršeno bezbednu bateriju, ali mnogi pokušavaju da uštede novac tako što ne ugrađuju poseban prekidač koji prekida strujno kolo u slučaju prekidanja baterije.
Nedostatak ovog dela može biti veoma opasan, posebno ako imate naviku da punite telefon cele noći, na stočiću pored kreveta, 30 centimetara od vaše glave.
U svakom slučaju, dobro zapamtite ove savete kako ne biste ostali bez baterije, i telefona:
- Koristite samo originalnu bateriju proizvođača telefona ili one koje prave renomirane kompanije. Možda su jeftinije baterije primamljivije, ali setite se koliko ste platili telefon i koliko je lepo što vam je stan u jednom komadu.
- Ne ostavljajte telefon, ili bilo koji drugi elektronski uređaj, na toplim mestima, posebno ako ga punite. To će samo pogoršati probleme sa pregrevanjem.
- Ako punite telefon i u isto vrme ga koristite, to će dovesti o njegovog preteranog zagrevanja. Zato se postarajte da ga koristite na hladnijem mestu i obavezno ga izvadite iz futrole. Ovo je posebno važno ako telefon punite preko noći.
- I prilično iznenađujuće, punjenje baterije kada dospe do 50 odsto je zapravo dobra stvar. Litijum jonske baterije ne pate od memorijskih problema kao neke druge baterije, ali može da ih ošteti niska voltaža.