Evo koliko vas košta punjenje svih gedžeta
Život je danas nezamisliv bez pametnih uređaja i gedžeta. A što je uređaj pametniji, više ga trošimo. Samim tim se i baterija brže prazni, pa nam nekada i sve utičnice u kući budu zauzete. A da li ste se nekada zapitali koliko nas košta punjene gedžeta?
Jedan kilovat čas (kWh) u Srbiji u proseku košta 8 dinara, a evo koliko struje troše brojni uređaji koje imamo u kući.
Smartfon
Ajfon ili Androd telefon je jedan od najčešćih i najkorišćenijih uređaja za većinu ljudi i mnogi od njih svoj telefon pune jednom dnevno. Ajfon 6 ima bateriju snage 1.715mAH koja pri punjenju troši 6.55 Wh - što znači da je cena jednog punjenja prilično zanemarljiva i iznosi oko 0,08 para, slično nas staje i punjenje sličnih Android modela, iako imaju bateriju nešto većeg kapaciteta.
Prosečna godišnja cena punjenja: 30 dinara
Pročitajte još:
* VIDEO: Evo kako da napunite bateriju telefona za samo 10 sekundi
* Saznajte šta, ili ko vam usporava WiFi
* Ako vam telefon upadne u vodu, uradite OVO
Tablet
Tableti su u osnovi smartfoni sa većim ekranom i većim baterijama. To znači da je njihovo punjenje malo skuplje. Veliki broj tableta, poput Eplovog ajpeda poseduje 27,91 Wh bateriju, pa tako njihovo punjenje u proseku košta.
Prosečna godišnja cena punjenja: 81 dinar
Laptop
Laptopovi su moćniji uređaji, pa samim tim im treba više energije i baterija većeg kapaciteta, iako njihove specifikacije mogu biti prilično različite, a samim tim i korišćenje električne energije.
Ipak, prenosivi kompjuteri su poslednjih godina postali poprilično energetski efikasni, pa tako prosečan laptop koristi 85W u proseku prilikom punjenja i košta nas 2 dinara.
Prosečna godišnja cena punjenja u trajanju od 3 sata: 845 dinara
Desktop kompjuter
Desktop kompjuteri imaju vrlo malu koristi od funkcija koje čuvaju energiju pristunih na laptop uređajima, moćniji su i samim tim zahtevaju više struje. Prosečan desktop kompjuter koristi oko 80W, dok veći monitor troši dodatnih 30W. Ako kompjuter koristimo tri sata dnevno, to nas košta 2,62 dinara.
Prosečna godišnja cena punjenja (6 sati dnevnog korišćenja): 960 dinara
Televizor
Televizor je bez sumnje najveći ekran u kući, a ekrani bogatih boja i velikih rezolucija traže poprilično struje. Samim tim, ovo je možda najveći potrošač struje u kući. Prosečan televizor koristi oko 100W, što znači da nas njegovo korišćenje dnevno košta 3,2 dinara ako ga koristimo 4 sata.
Prosečna godišnja cena punjenja (4 sata korišćenja dnevno): 1.468 dinara
Gejming konzola
Današnje konzole snažne su poput desktop kompjutera i samim tim troše puno struje, u proseku 115W, tačnije, jedan dinar po satu igranja.
Prosečna godišnja cena punjenja (dva sata igranja dnevno): 730 dinara
WiFi ruter
Iako možda ne pomislimo uvek na ovaj uređaj, on je upaljen 24 sata dnevno, sedam dana u nedelji. Prosečan ruter koristi 9,2 struje kada radi, a to je 1.7 dinara dnevno.
Prosečna godišnja cena punjenja: 654 dinara