Virus herpesa ubija ćelije raka
Mladi ruski biolog Irina Aleksejenko radi na izradi preparata za lečenje raka glave i vrata u kojem se primenjuje virus herpesa. Rezultati pretkliničkih ispitivanja pokazuju da ovaj preparat povećava efikasnost terapije zračenjem za 63 odsto. Za naučnicu je uspeh ovog projekta od životne važnosti, jer njena majka boluje od raka.
Irinu, naučnicu koja radi na izradi novog genetsko-terapeutskog preparata AntionkoRAN-M, motiviše lična životna situacija. Naime, pre dve godine njenoj majci je postavljena dijagnoza "rak glave i vrata". Tokom majčinog lečenja je shvatila da su preparati za lečenje raka suviše skupi pa sada pokušava da stvori jeftiniji preparat koji bi mogao da pomogne ljudima u Rusiji.
Ovaj preparat ima dve osobine: ubija ćelije raka i stimuliše imuni sistem čoveka da ih uništava. Na osnovu pretkliničkih ispitivanja na životinjama zaključeno je da se uz primenu ovog preparata efikasnost terapije zračenjem povećava na 71 odsto (a bez preparata je 18 odsto).
Kombinacija gena-ubice i imunostimulatora
Irina Aleksejenko je naučna saradnica Instituta za molekularnu genetiku Ruske akademije nauka (RAN). Ona je preparat razvila zajedno sa svojim kolegama iz Instituta za bioorgansku hemiju i biologiju gena RAN.
Lek u sebi sadrži virus običnog herpesa HSVtk, koji izaziva uništavanje ćelija raka. U preparat je unet i ljudski gen koji je odgovoran za proizvodnju citokina GM-CSF - belančevine koja stimuliše imunitet.
- Kombinacija gena-ubice i stimulatora imuniteta izaziva razaranje ćelija raka i aktivaciju specifičnog odgovora imunog sistema. Usled toga više ćelija tumora biva uništeno i smanjuje se verovatnoća da dođe do metastaze - objašnjava Aleksejenko.
Prema njenim rečima, na tržištu ne postoje slični lekovi. Postoje, međutim, preparati koji u sebi sadrže po jedan gen (HSVtk ili GM-CSF) od onih koje sadrži preparat AntionkoRAN-M. Američka uprava za sanitarni nadzor kvaliteta hrane i lekova (FDA) u oktobru je odobrila preparat Imlygic za lečenje melanoma kože kompanije BioVex, koji sadrži virus običnog herpesa prvog tipa T-VEC.
Naučnici sada sprovode pretklinička ispitivanja preparata AntionkoRAN-M u Onkološkom institutu "Hercen". Prema prvim rezultatima, životni vek životinja je posle primene terapije zračenjem u kombinaciji sa AntionkoRAN-M produžen za 63 odsto.
- Dokazali smo efikasnost preparata na životinjama. Između ostalog, pokazali smo da AntionkoRAN-M može da poveća efikasnost terapije zračenjem raka glave i vrata - kaže Aleksejenko i dodaje da u planu da se u najskorije vreme započnu klinička ispitivanja.