Da li i vi "smarate" prijatelje na ovaj način?
Pravite veliku grešku ako tačkom završavate SMS poruku! To što ste ispoštovali gramatička pravila, ne znači da ćete ostaviti dobar utisak kod onog s kim se dopisujete. Naprotiv! Tako bar tvrde oni koji su radili poslednje istraživanju na ovu temu na Univerziteta Binghamton u Njujorku.
U istraživanju je učestvovalo 162 studenta koji su razmenili 16 poruka.
Dopisivanje je počelo pitanjem: “Da li želiš da se vidimo?”, a nastavilo odgovorima: “Naravno.” i “Ok”.
Pročitajte još:
* Ajfon prati svaki vaš korak: Isključite tu opciju!
Usledile su i reakcije, pa su odgovori sa tačkom na kraju ocenjeni kao manje iskreni u odnosu na one koji nisu imali takav završetak.
- Jednostavno, završavanje poruka tačkom može da utiče na to da vaše poruke zvuče hladno ili namrgođeno - zaključak je istraživanja.
Zanimljivo je da je uzvičnik na kraju poruke dobio pozitivne kritike - ovaj znak je, rekli su učesnici istraživanja, daleko iskreniji od ozloglašene tačke.
Iako ne najbolje ocenjeni, znaci interpunkcije imaju važno mesto u komunikaciji, posebno kad se slanje poruka odvija preko kompjutera. I to iz sledećeg razloga - "razgovoru" putem poruka nedostaje neverbalna komunikacija!
- Pisanju poruka nedostaju mnogi znaci društvene komunikacije i komunikacije licem u lice. Dok govore, ljudi lako očima, izrazima lica, tonom glasa, pauziranjem i sličnim, prenose emotivne i socijalne poruke - rekla je Selin Klin, vođa istraživanja.
U nedostatku svega onoga što olakšava komunikaciju, svi često posežemo za interpunkcijskim znacima, pa i smajlićima (tzv. emotikonima), koji nam posluže da kažemo sve što želimo.
Poruke koje želimo da prenesemo bogate su vestima i neretko kompleksne, pa su interpunkcijski dodaci i zbog toga neophodni. Samo ona tačka na kraju može nekad i da izostane. Ako niste nepokoljebljiv ljubitelj gramatike, zažmurite na jedno oko, to jest na tu jednu tačku.