Ovi hakeri pokušavaju da sruše ID
Na jednom Tviter nalogu povezanom sa Islamskom Državom (ID) u julu se pojavila pretnja koja je aludirala na teroristički napad u Tunisu. Mesec dana pre toga u jednom takvom napadu na plaži u toj zemlji ubijeno je 38 ljudi. Pretnju niko ne bi primetio da nije bilo hakerske grupe poznate kao Goust sekjuriti grup (Ghost Security Group).
Goust sekjuriti grup čine kontraobaveštajci i stručnjaci za računare pratila je taj Tviter nalog mesec dana. Dok su bili pod prismotrom, imali su samo nekoliko pratilaca, od kojih su neki bili visoko pozicionirani u ID.
Hakeri su odmah počeli da traže kontakt u bezbednosnim agencijama koji će preneti informaciju vlastima. Pronašli su analitičara terorizma Majkla S. Smita takođe preko Tvitera. Smit je već savetovao mnoge članove Kongresa i odmah je reagovao na upozorenje.
Prema Smitu, istražitelji su koristili podatke Goust sekjuriti kako bi pronašli ključni sajt i srušili ga. Istraga je završena hapšenjem više od desetorice osumnjičenih.
- Bez sumnje, ova grupa je spasila živote. Mnogi ljudi koji rade u zajednicama nacionalne bezbednosti u SAD, Evropi, Bliskom Istoku, nikad neće dobiti priznanje za to - rekao je Smit za CNN.
Teroristi aktivni na društvenim mrežama
Direktor Federalnog istražnog biroa (FBI) Džejms Koumi više puta je ponovio da Islamska država koristi društvene mreže vrlo aktivno i da se agresivno nameće ljudima na Zapadu. Članovi preplavljuju sistem, kaže Smit, što znači da grupa poput Global sekjurit postoji s razlogom.
Gost sekjurit se izdvaja iz mase sličnih grupa poput Anonimusa koji su takođe objavili rat Islamskoj državi. Svega nekolicina članova je nekada bila deo Anonymousa, uključujući i jednog od lidera koji je poznat po imenu Digitašadou. On kaže da je Goust sekjurit manja i bolje fokusirana grupa. Međutim, da bi efikasno funkcionisala, mora da bude sinhronizovana sa onima “koji imaju mandate... da pronađu, dokrajče i poprave neprijatelja”, rekao je Smit. (FBI nije želeo da komentariše o učešću Goust sekjuritija u digitalnom praćenju terorista).
- Imamo strukturu i vođstvo. Imamo i mnogo iskustva u antiterorizmu. Imamo prevodioce, lingviste, analitičare koji rade na svim podacima koje dobijemo - kaže on.
"Bar da ih usporimo..."
Digitašadou je imao ulogu izvršnog direktora i pomogao je da se organizuju i odrede zadaci 14 članova Goust sekjuritija koji su rasuti širom sveta. On takođe obezbeđuje elektronsku opremu. Goust sekjurit sarađuje i sa grupom CtrlSec koja prati društvene mreže terorista. Rade u proseku 16 sati dnevno, iako su volonteri.
- Shvatili smo da neko može da vas napadne na ulicama Pariza, kao i u Americi. Svako može postati žrtva. Želeli smo da učinimo sve što možemo da ih barem usporimo - ističe Digitašadou.
On dodaje da je Goust sekjuriti grupa oborila 149 sajtova ID, 110.000 naloga na društvenim mrežama i više od 6.000 propagandnih video snimaka. Trenutno rade na tome da otkriju digitalni trag koji su možda ostavili napadači u Parizu.
Grupa je napravila automatizovani softver koji prepoznaje naloge povezane sa Islamskom Državom i navodno se infiltrirala u komunikaciju članova, srušila im naloge i povukla IP informacije, kako bi locirala pripadnike.
Goust sekjuriti primarno je fokusiran na rušenje ID, ali prati i druge islamske ekstremiste.
- Ako sada stanemo, životi će biti ugroženi. To nije stvar izbora, to je sada za nas način života - kaže on.