Objašnjenje zašto vreme "leti"
Što smo stariji, imamo utisak da vreme sve brže prolazi. Tehnologija je kriva za to!
Tehnologija ubrzava našu percepciju vremena, pa nam se čini da vreme iz godine u godinu "letu", rezultati su najnovijeg istraživanja.
Pametni telefoni, tablet računari i drugi uređaji treniraju naš mozak da obradi više informacija "varajući nas" da vreme prolazi brže nego što je zaista slučaj.
- Pronašao sam neke indikatore da interakcija sa tehnologijom i tehnokratskim društvima povećava neki tip našeg "pejsmejkera" - kaže doktor Aoif Meklaflin sa Univerziteta "Džejms Kuk" u Singapuru. Ona je dodala da to pomaže donekle da ljudi rade brže, ali i vrši određeni pritisak.
U studiji su analizirani pojedinci koji su uvek povezani sa tehnologijom i oni koji je retko koriste nakon čega je upoređeno kako svaka grupa vidi prolazak vremena. Istraživanje ukazuje da oni koji su "prilepljeni" za ekran precenjuju protok vremena u odnosu na one koji retko "gugluju".
Takođe, pojedinci koji redovno koriste tehnologiju bili su više pod stresom jer su stalno osećali da vreme "leti" i da kasne.
U istraživanju se navodi da čak i čitanje obične reklame izaziva osećaj da vreme protiče brže u odnosu na drugu grupu koja je pred sobom imala dug monolog iz "prave" knjige.
- To je kao kada pokušavate da imitirate tehnologiju i želite da budete brži i efikasniji - rekla je Meklaflinova.
Ovo istraživanje je dokazalo ono što mnogi znaju sve vreme - moramo zastati da "pomirišemo ružu".
- Ako želimo da zaustavimo vreme moramo da se skinemo s interneta svake nedelje i tako usporimo naše "pejsmejkere" - navodi se u istraživanju.