Sajber nasilje nad decom u Srbiji: 19 tužbi za godinu dana
Srbija se uspešno bori protiv pedofilije na internetu i broj takvih slučejeva se smanjuje, izjavio je specijalni tužilac za visokotehnološki kriminal Branko Stamenković.
Na konferenciji o bezbednosti dece na internetu u organizaciji Ministarstva trgovine, turizma i telekomunikacija, Stamenković je tu tvrdnju obražložio podatkom da je 2011. tužilaštvo vodilo 47 postupaka zbog zloupotrebe dece na internetu, dok je u ovoj godini, do danas, pokrenuto 19 tužbi.
Kako je istakao, ti slučajevi se vode po hitnom postupku, a smanjenje njhovog broja je rezultat zajedničke borbe koju vode Tužilaštvo za visokotehnološki kriminal, Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) i Fond B92, kroz program "Klikni bezbedno".
Načelnik odeljenja MUP-a za borbu protiv visokotehnološkog kriminala Saša Živanović nije se saglasio da je ove godine znatno smanjen broj slučajeva pedofilije na internetu, ističući da mnogi
slučajevi trenutno ne mogu da se vode, jer advokati štrajkuju.
"Ta statistika će se promeniti kad advokati počnu da rade", rekao je on, ističući da je policija do sada uhpasila 92 osobe zbog zlostavljanja dece na interentu.
Živanović je rekao da je zabrinjavajuće i to što u ovoj godini ima i povratnika pedofila koji koriste internet za zlostavljanje dece.
Predsednik Upravnog odbora Fonda B92 Veran Matić je ocenio da je saradnja sa Tužilaštvom i MUP-om doprinela da se odmah uklone mnogi nepoželjni sadržaji sa interneta, ali je istakao da ta borba ne bi trebalo da bude na nivou akcija, već da bude "dublje integrisana u sve institucije društva".
Matić je kao uspeh Centra za bezbedni internet "Klikni bezbedno" naveo da je u 2011. "Net patrola" primila 22 prijave zbog sadržaja na interentu u kojima se deca zloupotrebljavaju, a u 2013. preko 350 prijava.
Igor Bećirić iz Ministarstva omladine i sporta je rekao da, prema svim istraživanjima, 95 odsto nasiljna nad decom na internetu takozvano vršnjačko nasilje.
On je rekao da je važno da o načinu bezbednog korišćenja interneta nastavnici edukuju decu, ali i njihove roditelje, kako bi mogli da prate decu u poznavanju sve modernije tehnologije koju deca dosta koriste.
Na sprečavanju nasilja nad decom na internetu u okviru Nacionalnog komiteta učestvuje više od 40 nevladinih organizacija i vladinih institiucija, rekao je Bećirić, ističući da je Srbija među prvim
zemljama koja je osnovala takav komitet.
Konferenciju o bezbednosti dece na internetu po drugi put je organizovalo Ministarstvo trgovine, turizma i telekomunikacija, koje je i pokrenulo projekat "Klikni bezbedno" 2009. godine, u koji je
2012. uključilo i nevladine istitucije.