Tri decenije od prvog "Mekintoša"
Američka firma Epl pre 30 godina napravila je revoluciju u oblasti informatike, tako što je proizvela kompjuter "Mekintoš", koji je i danas ostao simbol legedarnog rivalstva između Epla i Majkrosofta.
"Mekintoš je bio veliki korak napred. Sve smo smislili i napravili da bude svima dostupan i lak za rad. To je prvi kompjuter na kojem su ljudi mogli da se igraju i da kažu kako je dobar", rekao je Rendi Viginton, jedan od prvih zaposlenih u Eplu.
Pre predstavljanja Mekintoša, 24. januara 1984. godine, računari su bili veoma skupi, sa komandama na jeziku koji je bio gotovo u potpunosti nerazumljiv za one koji nisu programeri.
Novi računar Epla je to promenio i otvorio put ka upotrebi kompjutera široj javnosti, zahvaljujući grafičkom prikazu koji je predlagao da se mišom upravljaju ikone. To je izmislio još 60-ih godina inženjer Dag Engelbart sa Instituta za istraživanje. Engelbart je prošle godine preminuo.
Kada su cene računara bile do 10.000 dolara, Mekintoš je koštao 2.500 dolara. Tada je počelo i rivalstvo s Majkrosoftom koji je naredne godine lansirao svoj sistem Vindouz, koji je postao nezaobilazni deo računara.
"Mislim da je tadašnji osnivač i direktor Epla Stiv Džobs negovao rivalstvo između Vindouza i Mekintoša. Džobs se stalno ljutio na Majkrosoft, jer je Vindouz preuzeo grafički prikaz Mekintoša. Uvek je govorio da je to plagijat", rekao je Danijel Koutke, jedan od učesnika u proizvodnji Mekintoša.
Iako su čari Mekintoša postale popularne, Majkrosoft je imao prednost na tržištu. Mekintoš je postao sve nezgrapniji jer su se u prodaji pojavili novi, tanji, finiji i moćniji kompjuteri. Prodato je 16,5 miliona primeraka Mekintoša, a sada je taj kompjuter ustupio mesto novim savremenijim proizvodima Epla, kao što su pametni telefoni i tableti.