Rover za osvajanje svemira!
Spuštanje rovera na neku planetu je najteži posao za bilo koju svemirsku agenciju. Zbog toga su naučnici u NASA konstruisali rover drugačiji od dosadašnjih - može da padne sa 100 kilometara, a da se ne ošteti, jer ima loptasti oblik, koji mu omogućava da se spusti bez tuđe pomoći i neutrališe "šok" od udara.
Prema proračunima, pad sa skoro 100.000 metara ne bi ni najmanje oštetio takvu jednu loptu. U istraživačkim centrima NASA već uveliko rade na proizvodnji ovih robotskih egzoskeleta, piše Dejli mejl.
Zahvaljujući ovim roverima, naučni instrumenti će moći da se kreću po "novim svetovima" bez točkova.
Dizajn je radikalno nov i predstavlja pravi raskid s dosadašnjim konceptom rovera, poput "Kjuriositija", gde se koriste klasični, prilično kruti roboti. Novi roveri se sastoje od međusobno spojenih šipki i kablova.
- Ovaj rover nema krute veze, ali je snažan, lagan i pokretljiv.U ovom robotu ne postoji nijedan deo koji je posebno ojačan, već je sve raspoređeno ravnopravno, tako da nijedan deo ne bude posebno ranjiv, kažu u NASA.
Naučnici eksperimentišu s različitim algoritmima, kako bi unapredili kontrolu kretanja ovih lopti.
- Moramo da osmislimo nove načine za kontrolu kretanja ovih robota, kako bi bili potpuno efikasni, objašnjava Adrijan Agogino iz NASA.
Kako je planirano, novi roveri bi uskoro trebalo da budu korišćeni za ispitivanje Saturnovog meseca Titana.
Pošto su ovi roboti manji, više njih moglo bi da se spakuje u svemirsku letelicu i da se istovremeno spusti na površinu.