A šta kada mobilni završi u vodi?!
Leto je godišnje doba kada možda postoji najveća verovatnoća da vam telefon upadne u vodu. Bilo da završi u moru, kadi, bazenu ili WC šolju, zapamtite - telefon se neće pokvariti zbog vlage, već zbog vašeg pokušaja da ga uključite. Evo šta treba da radite ako vam telefon upadne u vodu.
Odmah prekinite napajanje - Prvo pravilo je: ne paničarite, već što je pre moguće isključite telefon. Što ga pre isključite, to su veće šanse da ćete kasnije moći da ga "oživite".
Ne pokušavajte da uključite mobilni - Ne uključujte telefon pošto je pao u vodu. Čak i kada ga osušite suvom krpom ili fenom, nemojte to da radite jer možete izazvati kratki spoj. Ako vam se to dogodi, zaboravite na popravak.
Izvadite bateriju i karticu - Odmah izvadite SIM karticu i bateriju (ako je moguće). Ako je mobilni pao u more, pošto ga ugasite, operite ga pod mlazom slatke vode s česme. Nemojte pokušavati da ga očistite alkoholom.
Brzo sušenje - Telefon prvo dobro osušite suvom krpom. Ako imate fen za kosu s opcijom izbacivanja hladnog vazduha, posušite tako mobilni, ali nikako nemojte koristiti topli vazduh.
Postepeno sušenje - Stavite telefon pored stone lampe, reflektora ili nekog drugog manjeg izvora toplote kako bi omogućili da voda polako ispari. Ovaj proces može trajati i šest sati. U svakom slučaju nemojte da žurite i koristite vreo vazduh ili neki jak izvor toplote.
Trik s pirinčem - Pošto ste sve ovo uradili, ostavite telefon najmanje još tri dana pre nego što pokušate da ga uključite. Ovo je važno jer, premda vam se može činiti da je mobilni u potpunosti suv, i najmanja količina vlage može da reaguje u kontaktu s baterijom i dovede do kratkog spoja. Neki savetuju da telefon stavite u činiju punu suvog pirinča jer ova namirnica privlači vlagu. Ako to uradite, pirinač treba u poptpunosti prekrivati telefon.