Tviter: Srbi najaktivniji vikendom i noću
Analizom korišćenja Tvitera servis Pikmedio došao je do zaključka da Srbi najviše tvituju vikendom i noću, dok Hrvati ovu popularnu društvenu mrežu najviše "konzumiraju" tokom radnog vremena.
U poslednjih nekoliko godina stari korisnici Tvitera bili su svedoci prave eksplozije popularnosti ove društvene mreže i njenog ulaska u mejnstrim tokove: političari, pevači, glumci… Svi danas tvituju! Međutim, i pored toga, čini se da se navike nisu puno menjale, i da neke stvari ipak ostaju iste. “Veterani” mikroblovanja će se setiti da su “treće smene” i pre tri-četiri godine bile među Srbima jako raširene, dok je svega nekolicina Hrvata u njima sudelovala. Ni danas nije puno drugačije.
Kako to znamo? Do sada smo mogli da pratimo stanje blogosfere − koji blogovi su najaktuelniji, koji sadržaji su najviše deljeni na društvenim mrežama i slično − ali novost jeste puštanje u javnost kompletnog prikaza regionalne Tvitosfere.
Analiza je rađena na osnovu 25.000 aktivnih korisnika u regiji. Srbi na Tviteru aktivni uglavnom noću. Aktivnost je nešto pojačana u petak, dok se najviše tvitova u Srbiji objavi u nedelju oko 21 sat.
Za razliku od Srba, Hrvati više tvituju tokom dana, dok su oko ponoći znatno manje aktivni, ali ranije i počinju da tvituju. Primećuje se i smanjena aktivnost subotom.
Ako se uzmu u obzir korisnici Tvitera, koji su u opisu naveli da su studenti, može se primetiti da su tokom dana podjednako aktivni na Tviteru i da ustaju iz kreveta nešto kasnije.
Kada je reč o portalima na Tviteru, primećuje se velika i gotovo jedina aktivnost tokom radnog vremena od 9 do 17 sati i gotovo potpuna neaktivnost tokom vikenda i u večernjim satima. Analizirajući podatke, za dizajnere bi rekli da vikendima uopšte ne spavaju. Za razliku od dizajnera, developeri znatno više spavaju i to dosta manje subotom i nedeljom.
Tviteraši koji se bave marketingom tvituju dosta ujednačeno, ali biće da je petak njihov dan, s obzirom na to da uošte ne spavaju. Kako su rekli iz Pikmedia, više o korisnicima Tvitera u regionu i njihovoj komunikaciji korisnici će moći do detalja da istražuju od 11. maja na javnom delu Pikmedio (Peekmedio) servisa posvećenom Tviteru, kada će isti biti pušten u rad.