Kako su dinosaurusi živeli u ljusci jajeta?
Ostaci embriona otkriveni u jugozapadnoj Kini stari su oko 190 miliona godina i pripadaju grupi Lufengosaurusa. Naučnici su po prvi put bili u mogućnosti da saznaju detalje o najranijim fazama razvitka ovih dugovratih zveri koje su bile visoke i do 9 metara.
Pre tri godine paleontolozi su otkrili fragmente fosilnih kostiju u kineskoj provinciji Junan.
- Poplava je odnela jaja i ostatke odraslih dinosaurusa i 'smestila ih' sve na jedno mesto. Mi smo na samo jednom kvadratnom metru pronašli preko 200 kostiju – kaže vođa istraživačkog tima Robert Rajs, paleontolog sa Univerziteta Toronto Misisaga u Kanadi.
Među ostacima je bilo i oko 20 embriona.
- Sada možemo da dobijemo putanju razvoja samog embriona, što nikada do sada nije urađeno – kaže Rajs.
Fosili koji su širom sveta do danas pronađeni ponudili su obilje podataka o dinosaurusima koji su nekada tumarali Zemljom ali malo se znalo o najranijim fazama njihovog života, prenosi Blic.
- Na osnovu proučavanja kostiju u embrionima otkrili smo da su rasli veoma brzo, brže od drugih dinosaurusa i brže od većine drugih životinja čiju embriologiju dobro poznajemo.
Iako istraživači nisu mogli da utvrde koliko dugo je trajao period inkubacije, pronalasci nagoveštavaju da je bio kratak. Tim stručnjaka veruje da su životinje izlazile iz jaja već sasvim razvijene i da su kasnije brzo napredovale.
Lufengosaurus pripada grupi sauropodomorfija, pretečama sauropoda, pravog džina među dinosaurusima koji je mogao da bude dug i do 20 metara.