"Blekberi": Koje šifre ne smete da koristite?
Blekberi" stalno traži načine da zaštiti poverljive podatke svojih korisnika. Jedan od elemenata bezbednosti je da se ograniče mogućnosti odabira šifri za identifikaciju.
Kompanija "RIM" sastavila je listu 106 šifara zabranjenih korisnicima “zato što su suviše slabe”. Na listi se nalaze “123456”, “pookie”, “butthead”, “snoopy”, kao i likovi iz serije Vini Pu, “Tigger”, “piglet” i “poohbear”.Kao najslabija šifra označena je “password”.
Tim Segato iz RIM-a kaže da su listu napravili istraživači tržišta, a da se ona odnosi na identifikaciju za "Blekberi" na osnovu koje korisnici pristupaju sajtu kompanije, aplikacijama i servisima i ne odnosi se na one kojima se korisnik loguje prilikom uključivanja uređaja.
Prošle godine "Majkrosoft" je zabranio "slabe" šifre na email servisu Hotmail. "Googl Wallet" takođe odbacuje šifre koje bi neko lako mogao da hakuje.
Uprkos takvim naporima "Blekberija" da zaštiti korisnike, postoji mnogo više od 106 načina na koje oni postaju laka meta hakerima.
Uz pomoć softvera poput "John the Ripper", oni mogu da otkriju milione šifara.
Prema studiji koju je 2007. sproveo "Majkrosoft, prosečan korisnik interneta ima 25 različitih naloga, ali koristi svega 6,5 šifara kako bi ih zaštitila.
Stručnjaci za bezbednost na internetu savetuju da korisnici smišljaju duge i složene šifre sastavljene od slova i brojeva, kao i a za svaki nalog imaju drugu kombinaciju, kako bi sprečili hakere da potpuno preuzmu njihov digitalni život.