Smartfon skupa igračka ako ne znate kako s njim
Slučaj jednog mladića koji je nevešto korišćenje novog smartfona platio paprenim računom, višestruko većim od uobičajenog, mogao bi da posluži kao nauk mnogima da pre uključivanja skupe spravice i šaranja kažiprstom po ekranu dobro prouče upustvo za upotrebu.
Momak, koji se zaigrao telefonom, dobio je od svog operatera prilikom produžavanja ugovora novi "Soni erikson". "Nije mi rečeno da telefon ima mogućnost pozadinskog apdejtovanja odnosno, ako se drugačije ne podesi, da sam može da se kači na internet i dopunjava programe koje telefon već ima. Zbog toga mi je deo telefonskog računa koji se odnosi na interent u maju bio 15 puta veći od uobičajenog", kaže ovaj mladić.
Pokušao je da objašnjene potraži kod svog operatera, ali zaposleni "na šalteru" nisu znali da isključe automatski podešene parametre.
"U međuvremnu sam naišao na poznanika koji je imao isti problem. Operater mi je rekao da mi je samo obračunato potrošeno. Ja ne sporim da je to potrošeno, ali je problem u tome što nisam dobio pravu informaciju kako mogu da koristim telefon, odnosno internet", kaže ovaj mladić, dodajući da nije mali broj koji su papreno platili "nestručno" korišćenje novih telefona.
Ovakvo neželjeno ažuriranje masovno se dešava ljudima, a još gore je ako opciju ne isključe prilikom odlaska u inostranstvo, pa im se prenos podataka tarifira po roming cenama. Automatski se ažuriraju različiti programi i aplikacije, poput i-mejla, Fejsbuka, MSN-a, Jahua, Maj Spejsa... ali i aplikacije za vremensku prognozu.
Telefoni koji su podložni automatskom neželjenom ažuriranju su svi sa Android operativnim sistemom, Ajfon i Blekberi uređaji.