Aljaska: Otkrivena džungla algi ispod polarnog leda
Pod ledom u blizini Aljaske naučnici NASA otkrili su površinu fitoplanktona dužine 100 kilometara. Ovaj nalaz šokirao je i same naučnike, koji ga porede sa "otkrićem prašuma Amazona usred pustinje Mohave".
Naučnici su, naime, ranije verovali da led blokira sunčevu svetlost neophodnu za rast vodenih biljaka, tako da ih je ova formacija fitoplanktona duga kao 1.000 fudbalskih igrališta zapanjila.
Fitoplanktoni su mikroskopske alge, koje čine osnovu lanca ishrane u okeanima, i imaju ogroman uticaj na klimu naše planete. Ovi majušni jednoćelijski organizmi svakodnevnu usisavaju 45 milijardi tona ugljen-dioksida i proizvode polovinu kisonika neophodnog za život na Zemlji, prenosi Blic.
Do svog fascinantnog otkrića naučnici su došli tokom Nasine ekspedicije ICESCAPE, koja je imala za cilj da istraži uticaj klimatskih promena na Čukči more.
Kada su uz pomoć ledolomca Obalske straže u julu prošle godine probili više metara debeo led, uočili su neobično velike količine fluorescentnog hlorofila, koji ukazuje na prisustvo biljaka koje vrše fotosintezu.
Nakon temeljnog istraživanja, utvrdili su da je pod ledom prisutno četiri puta više planktona nego u obližnjim vodama bez leda, a izvještaj o ovom spektakularnom otkriću objavljen je u naučnom časopisu “Science”.
Prinuđeni da promene dosadašnje mišljenje o ledu, naučnici su zaključili da bazeni leda koji se topi, umjesto da blokiraju sunčevu svelost, deluju kao uveličavajuće staklo, koje povećava koncentraciju sunčeve svjetlosti u vodi i na taj način omogućava brz rast fitoplanktona.