Gugl Drajv: Privatnost (ni)je osigurana
Od kako je Gugl zvanično pokrenuo Gugl Drajv (Google Drive), internet je preplavio talas negodovanja oko uslova korišćenja i politike privatnosti. Javnost je tražila da zna zašto Gugl, navodno, tvrdi da ima pravo vlasništva nad fajlovima korisnika ove usluge za online skladištenje sadržaja.
Ispostavilo se, međutim, da kompanija nije vlasnik vaših fajlova - što se i vidi iz uslova korišćenja - kao i da je pravilnik za Gugl Drajv skoro identičan ostalim cloud servisima. Skoro.
Izuev nekoliko diskutabilnih stavki koje bi vaš sadržaj mogle da smeste među Guglov promotivni materijal.
The Verge je objavio članak u kojem je uporedio uslove korišćenja četiri vodeća cloud servisa - "Dropbox, iCloud, Microsoft SkyDrive i Google Drive" - i nijedan ne tvrdi da ima vlasništvo nad vašim fajlovima.
Javno mnjenje je najviše podiglo uzbunu zbog klauzule u kojoj piše da Gugl ima pravo da "koristi, hostuje, skladišti, modifikuje, kreira derivate (nastale prevođenjem, adaptacijom i drugim promenama koje će vaš sadržaj prilagoditi našim uslugama), objavljuje, razmenjuje, javno izvodi, prikazuje i distribuira” sadržaj koji ste postavili na Gugl Drajv.
Ali, kako The Verge ističe, i druge usluge imaju slične uslove širokih definicija, ponekad još i širih, ali to samo znači da će vaš materijal biti u službi - pa, tih usluga.
Electronic Frontier Foundation (EEF) smatra da kod Ggl Drajva nema ničeg što je sumnjivije nego kod sličnih cloud usluga. Ipak, Rebeka Džeške, analitičar digitalnih prava u EEF, zaustavila se kod jedne fraze: "Prava koja garantujete ovom dozvolom su namenjena za ograničene svrhe funkcionisanja, promovisanja i unapređenja naših usluga i za razvijanje novih”.
Promovisanja?
Guglova opšta politika privatnosti kaže da kompanija neće koristiti vaš materijal ni za šta drugo osim da "obezbedi, održava, zaštiti i poboljša (svoje usluge) i da razvije nove” i da će tražiti dozvolu pre nego što vaš materijal upotrebi u druge svrhe.
Ali, ako je neki fajl postavljen kao javno dostupan, to se automatski smatra saglasnošću da se koristi za promovisanje Guglovih usluga. Ako korisnik postavi fotografiju i označi je kao javnu (da svi mogu da je vide), ta slika bi mogla sutra da završi u nekoj reklami za Gugl.
Dobra vest je da Gugl neće da razbacuje vaše lične podatke po celom netu u vidu reklamnih banera, kao što bi se dalo nagovestiti na osnovu uslova korišćenja, ukoliko ti fajlovi imaju zaštićenu privatnost - da su vidljivi samo za prijatelje, recimo.
Ali svaki javni fajl na bilo kojoj Guglovoj usluzi bi mogao, teorijski, da završi kao promo materijal. Ima smisla da javni sadržaj mogu da koriste svi drugi, ali je lako zaboraviti koliko je javno zaista javno na internetu.
Džeškeova je istakla da korisnike više treba da brine kome bi Gugl bio primoran da dâ svoje fajlove nego šta bi on sam mogao da uradi sa njima. "Mislim da su, u svetlu dešavanja oko Megauploada, korisnici usmerili brigu na pogrešne stvari”, kaže ona. "Fajlovi koje postavite na cloud i dalje mogu lako da se izgube ili završe na sudu bez znanja vlasnika, što često previđamo”.