Okeani sve kiseliji, životinjama preti istrebljenje
Nivo kiselosti u okeanima raste najbržim tempom u poslednjih 300 miliona godina, zbog čega mnogim biljnim i životinjskim vrstama preti izumiranje, pokazuju izveštaji naučnika objavljeni u časopisu "Sajens".
Povećanje kiselosti u okeanima predstavlja najveću opasnost za koralne grebene, jer uzrokuje njihov nestanak. Budući da su koralni grebeni staništa brojnih biljnih i životinjskih vrsta, može doći do njihovog izumiranja.
Osim toga, povećana kiselost može uzrokovati i izumiranje sitnih biljnih i životinjskih organizama kojima se hrane veće životinje. Ljudske aktivnosti, posebno sagorevanje fosilnih goriva, dovele su do povećanja nivoa ugljenika u atmosferi, a budući da okeani postaju kiseliji ulaskom ugljenika u atmosferu, današnji nivo kiselosti veći je nego pre 56 miliona godina kada je zabeležena posebno velika emisija ugljenika u zemljinu atmosferu.
Prema izveštaju naučnika, poslednji period povećane kiselosti okeana dogodio se pre 56 miliona godina i trajao je oko 5.000 godina. Količina ugljenika u atmosferi se gotovo udvostručila, a prosečna globalna temperatura porasla je za šest stepeni Celzijusovih.