Osećate da vreme leti? Pa da, Zemlja se ponekad brže okreće
Ponekad imamo subjektivan doživljaj da nam neki dani ili meseci prolaze brže od drugih. Naučnici tvrde da je novembar 2009. zaista brže prošao. Naime, struje u Južnom (Antarktičkom) okeanu tad su toliko ubrzale okretanje Zemlje da je svaki dan bio kraći za 0,1 milisekundu.
Na brzinu okretanja naše planete utiču različiti faktori. Naprimer kada vetrovi koji duvaju oko Zemlje uspore, ona se počne brže okretati kako bi očuvala ugao kretanja.
U novembru 2009. problem je uzrokovala antarktička polarna struja koja kruži oko kontinenta sa zapada prema istoku u smeru kazaljki na satu.
Stefen Markus i njegove kolege iz NASA-ine laboratorije u Kaliforniji primetili su 8. novembra 2009. da je struja iznenada usporila i da je ponovo ubrzala dva dana kasnije. Precizna merenja trajanja dana pokazala su da su ove promene odmah ubrzale rotaciju Zemlje i skratile dan za 0,1 milisekundu. Kada se struja normalizovala, produžili su se i dani.
Bio je to prvi put u istoriji da su naučnici zabeležili kako velike promene u okeanima trenutno deluju na Zemljinu rotaciju. Ova studija je vrlo važna jer antarktičke struje direktno utiču na ledene ploče najjužnijeg kontinenta.
Niko ne može sa sigurnošću reći zašto su struje 2009. usporile, međutim,
Markus i njegov tim registrovali su da su dva dana pre toga usporili i regionalni vetrovi koji duvaju u istom smeru. Dva dana nakon što su se vetrovi normalizovali, i struje su ponovno ubrzale. Markus kaže da je poznato da vetrovi deluju na struje, međutim, ističe da nije uobičajeno videti tako velike reakcije.
Tong Li iz NASE veruje da je usporavanje vetrova moglo izazvati pomeranje El Ninja. Ono bi moglo predstavljati znake vremena koje nam dolazi. Naime, klimatski modeli pokazuju da bi ovakve promene s globalnim zagrevanjem mogle postati sve učestalije.
Ova pojava nije jedina koja bi mogla uticati na brzinu Zemljine rotacije. Prema nekim modelima, s porastom nivoa mora, vodena masa će se premestiti više prema polovima, odnosno bliže Zemljinoj osi što bi takođe trebalo ubrzati rotaciju planete na kojoj živimo.