Naučnici u dilemi zašto lišće žuti
U svim zemljama na severnoj polulopti vlada kasna jesen, pa je u mnogim područjima lišće na drveću dobilo žutu, narandžastu i crvenu boju. Obični ljudi ne znaju da daju naučno objašnjenje i uglavnom imaju poetične odgovore.
- Prema legendi, tri lovca i njihov pas gonili su velikog medveda sve do neba, gde su ga ubili. Njegova krv kaplje na lišće i boji ga u crveno - izjavila je jedna stanovnica Kolorada.
Drugi su pak čuli da Bog voli da vidi razne boje po svetu kako bi znao gde je koje godišnje doba.
- Moja mama je govorila da noću dolaze vile i boje lišće - rekao je Dejv Saterlend, prirodnjak iz Planinskih parkova Boulder.
On je objasnio da lišće počinje da menja boju već u leto, uz pomoć sunca i pigmenta zvanog hlorofil. Kada zeleni pigment izbledi, žuti pigment pomaže lišću da iskoristi poslednju energiju sunčevih zraka. Crvena boja lišća dolazi od pigmenta zvanog antocijanin.
Prema drugoj teoriji, biljke možda proizvode antocijanin kao neku vrstu losiona za sunčanje. Tamnija boja pomaže lišću da pošalje poslednje količine hranljivih materija dobijenih uz pomoć sunca ka granama i korenju.
Jedan od onih koji zastupaju tu teoriju je Bil Hok, sa Univerziteta države Montane.
- To lišće će brzo da opadne. Zato drvo nastoji da što duže zaštiti svoj fotosistem i prikupi što više hranljivih materija - rekao je Hok.