Završla sa "lažna misija" na Marsu
Međunarodna istraživačka posada okončala je danas 520-dnevnu simulaciju leta na Mars unutar mreže modula bez prozora u, svemirskom istraživačkom centru u Moskvi.
Pripadnici posade koju su činila tri Rusa, jedan Francuz, istraživač italijansko-kolumbijskog porekla i Kinez " vratili su se na Zemlju" : odnosno izašli su iz postrojenja u zapadnoj Moskvi - bledi, ali nasmešeni.
Oni su u postrojenju, u kome je simuliran put na Mars, preživeli boravak u zatvorenom prostoru, stres i umor jednak onom koji bi pretrpeli na stvarnom interplanetarnom putovanju, ali bez beztežinskog stanja.
"Članovi posade osećaju se dobro, svi sistemi su dobro funkcionisali. Program eksperimenta je u potpunosti ispunjen", rekao je Anatolij Grigorijev, potpredsednik Ruske akademije nauka koja je nadgledala sprovođenje eksperimenta.
Posadi se još ostajalo
Čini se da posada nije zadovoljna svojim "povratkom". "Cilj je iza ugla", napisao je na Tviteru 23. oktobra jedan od članova posade Dijego Urbina. Deset dana ranije napisao je da je još uveren da to nije bilo "putovanje u svemir, nego upoznavanje sebe i svog uma" da bi se spoznalo koliko je važno poštovanje i komunikacija za uspostavljanje funkcionalne posade. |
Članovi posade su putem Interneta imali komunikaciju za svojim porodicama i organizatorima, ali je ona povremeno ometana ili odlagana kako bi se simulirali svi mogući efekti svemirskog putovanja. Jeli su konzerviranu hranu, sličnu onoj koja se "služi" na Međunarodnoj svemirskoj stanici.
Ovo je bila do sada najrealističnija "lažna misija" na Mars, a ljudi su držani u "svemirskom brodu" u Moskvi u kome su na raspolaganju imali prostor od 72 metra kvadratna i živeli u uslovima koje bi imali da su zaista otputovali.
Lekari su svakodnevno pratili njihovo zdravstveno stanje, spavanje, nivo hormona i ostale vitalne parametre koji bi mogli da budu ugroženi posle godinu i po "zarobljeništva u kavezu".
Psiholozi su pratili raspoloženje posade kako bi videli mogu li da izdrže tako dugu izolaciju. To bi, uz astronaute koji će u budućnosti ići u misije, moglo pomoći i vojnicima u prevladavnju stresa.
Organizatori su naveli da će svaki član posade za učešće u eksperimentu dobiti oko 100.000 dolara, osim kineskog istraživača čiju nagradu kineski zvaničnici nisu obelodanili.
Vitalij Davidov, zamenik šefa Ruske svemirske agencije rekao je da će ovaj eksperiment pomoći da se utre put za stvarnu misiju na Mars. On je dodao da se pohod na "crvenu planetu" ne očekuje do tridesetih godina ovog veka, kao i da bi trebalo da bude sproveden u bliskoj međunarodnoj saradnji.