Pogledajte snimke ogromnog podmorskog vulkana
Naučnici su po prvi put na dubini od kilometar ispod morske površine u jugozapadnom delu Tihog okeana kraj Tonge uspeli da snime podmorski vulkan kako izbacuje vrstu lave koja se obično povezuje sa rađanjem nove zone poniranja jedne tektonske ploče pod drugu.
Boninit, vrsta bazaltnih stijena bogatih silikatima i magnezijem, nastaje kada kamenje iz Zemljina plašta reaguje sa hidrotermalnim fluidima i topi se. Obično se formira u ranim fazama subdukcije, odnosno poniranja ploče.
Lava sadrži velike količine vrele vodene pare, ugljen dioksida i sumpora. Kada rastopljeno kamenje dođe u kontakt sa hladnim, gustim vodama Pacifika, ovi plinovi uzrokuju eksplozije koje usitnjavaju nove stene i stvaraju karakteristične mehuraste oblike koji se vide na filmu.
"Posmatranje erupcije u stvarnom vremenu je vrlo retka prilika jer toliko malo znamo o delovanju podmorskih vulkanskih aktivnosti", rekao je jedan od autora. Istraživanja Robert Embli iz "National Oceanic and Atmospheric Administration", prenosi Tportal.