CERN-ovo otkriće omogućava putovanje u vreme
Vodeći svetski naučnici kažu da bi otkriće da se neke subatomske čestice kreću brže od svetlosti, ukoliko bude potvrđeno, moglo dovesti do toga da se značajno preispitaju postojeće teorije o stvaranju kosmosa. Ukoliko budu potvrđeni, ovi rezultati bi teoretski mogli da znače i mogućnost "putovanja kroz vreme"
Džef Foršo, profesor fizike na Univerzitetu u Mančesteru, kazao je za Rojters da bi, ukoliko budu potvrđeni, rezultati CERN-a mogli značiti da bi teoretski bilo moguće "slati informacije u prošlost".
"Drugim rečima, bilo bi moguće putovanje kroz vreme u prošlost, mada to ne znači da bismo u skorije vreme mogli da pravimo vremeplove."
Evropska organizacija za nuklearna istraživanja (CERN) je saopštila da su trogodišnja merenja pokazala da neutrini razdaljinu od 730 kilometara, između italijanskog grada Gran Saso i Ženeve, u proseku pređu za oko 60 nanosekundi brže od svetlosti - što je sitna razlika koja bi ipak mogla da opovrgne ključni deo Ajnštajnove "specijalne teorije relativiteta" iz 1905. po kojoj se ništa u univerzumu ne kreće brže od svetlosti i koja praktično predstavlja temelj moderne fizike.
Fizičari kažu da su neutrino čestice - koje spadaju u najneobičnije poznate čestice u fizici - potukle rekord najveće kosmičke brzine od 299.792 kilometara u sekundi.
"Naši rezultati su izuzetno pouzdani, nekoliko puta smo proverili, nismo pronašli greške i potpuno smo sigurni u naše otkriće, ali je ipak potrebno da i druge kolege obave testiranja kako bi ih potvrdili. Ipak, po novim otkrićima, nešto što putuje brzinom većom od svetlosti stiglo bi do svog odredišta pre nego što bi krenulo. Teorija koja je objašnjavala sve, od crnih rupa do Velikog praska do sada se pokazala kao neprikosnovena, međutim, moguće je da je došlo vreme da to sve preispitamo", rekao je Antonio Ereditato iz CERN-a.
"Izvanredne tvrdnje zahtevaju izvanredne dokaze, a ovo je jedna od takvih tvrdnji", rekao je Rojtersu eminentni kosmolog i astrofizičar Martin Ris.
"Prerano je komentarisati ovako nešto", kazao je profesor Stiven Hoking, najpoznatiji svetski fizičar. "Potrebno je još eksperimenata i pojašnjenja", dodao je Hoking.
Postoje i naučnici koji sa skepsom prilaze ovom otkriću poput Dru Badena sa katedre za fiziku Univerziteta u Merilendu koji tvrdi da je u pitanju "magični tepih, otkriće koje je previše fascinantno da bi bilo istinito".
Direktor istraživanja u CERN-u Serđo Bertoluči je kazao da ukoliko otkriće bude potvrđeno, a najmanje dve odvojene laboratorije će najverovatnije u bliskoj budućnosti početi da rade na tome, "to bi moglo promeniti naš pogled na fiziku".